Práce na zahradě

Butterfly Bush: Krásná, ale invazivní krajinná rostlina

Tato rostlina je oblíbená pro přilákání opylovačů, ale může se všude vysemenit.

Až budete chtít do své krajiny přidat něco nového, zamyslete se nad všemi vlastnostmi okrasných rostlin, které byste mohli chtít. Je pravděpodobné, že byste vyjmenovali vlastnosti, jako jsou krásné květy, vynikající odolnost vůči chorobám a škůdcům, atraktivita pro kolibříky a motýly a rychlý růst s minimem starostí. No, motýlí keř tomuto popisu odpovídá, což je pravděpodobně důvod, proč se stal tak oblíbenou volbou pro zahrady po celé zemi. Má však jednu velkou nevýhodu: Znovu vyrůstá jako blázen. Ve Washingtonu i Oregonu, kde se již nesmí prodávat, byl dokonce prohlášen za „škodlivý“, protože se tak agresivně šíří. Naštěstí máte několik možností, jak tuto rostlinu pěstovat zodpovědně.

Motýlí keř, původem z Číny, má zdánlivě všechno. Květy mají různé barvy od fialové, růžové, bílé až po oranžovou a přitahují nejrůznější volně žijící živočichy. Některé kultivary dokonce vytvářejí nádhernou medově vonící vůni, která se line vánkem. Velikosti se pohybují od nepatrných trpaslíků až po obry vysoké přes devět stop a v teplejším podnebí si udrží listy po celou zimu. Tím však jejich přitažlivost končí a jejich negativní vlastnosti začínají převažovat nad pozitivy.

Všechny ty krásné květy, které na vaši zahradu přilákají spoustu opylovačů, přinesou tisíce drobných semen, z nichž vyrostou a rozkvetou tisíce drobných rostlin. V preferovaných zónách mrazuvzdornosti 5-9 motýlí keře rychle vytlačí pomaleji rostoucí původní druhy, a přestože poskytují velké množství nektaru, zbytek rostliny je pro původní hmyz nepoživatelný. Dokonce i hladová srnčí zvěř ji nechá na pokoji! Netrvá dlouho a motýlí keře se začnou objevovat po celém dvoře a v sousedství a nakonec se dostanou i na narušená pole a podél vodních toků. Ano, pro lidské oko jsou krásné, ale nenabízejí nic pro hladové housenky, které se mění v motýly, jež všichni milujeme.