Práce na zahradě

I začínající zahradníci mohou pěstovat bonsaje

Svým majestátním vzhledem dodají bonsaje každému prostoru na sofistikovanosti. Uměleckým tvarováním těchto malých stromků můžete časem vytvořit miniaturní krajinu přímo na vašem stole. Bonsaj (vyslovuje se „bone-sigh“) je jednoduše rostlina, která byla záměrně zakrnělá pěstováním v malé nádobě, aby se omezil její růst, a pravidelným prořezáváním větví a kořenů. Některé jsou dokonce tvarovány tak, aby působily větrným dojmem, jako by to byl strom ve volné přírodě. Téměř z každého druhu stromu nebo keře lze vytvořit bonsaj, pokud s tím začnete v dostatečně mladém věku. Pak můžete pečlivým prořezáváním tvarovat větve rostliny a vytvořit tak jedinečnou živou sochu pro váš domov.

Bonsaj jako pokojová rostlina

Právě díky silné struktuře je bonsaj obzvláště poutavá jako ústřední bod na stole nebo v okně. Bonsaj může být tvarovaná tak, aby byla vysoká jen 6 až 10 cm, nebo může dorůst mnohem větších rozměrů. Pro dokonalé přizpůsobení vyberte bonsaj, která je úměrná místu, kde bude růst.

Bonsaje jsou doma v interiéru i exteriéru, od kredencí až po stolní desky na terase. Mnohým bonsajím se daří, když se během vegetačního období přemístí ven. V zimě se často stěhují do interiéru, protože teploty pod bodem mrazu jsou pro bonsaje nebezpečné. Vlhkost v kombinaci s teplotami pod 32 °C může poškodit stonky a listy nebo způsobit rozpínání půdy a rozbití květináčů. Při pěstování v interiéru bonsajím vyhovuje střední až jasné světlo a stálá vlhkost půdy.

Vyberte si svou bonsaj

Do podoby bonsají lze tvarovat mnoho různých stromů a keřů i exotických rostlin. Péče o rostliny je u jednotlivých druhů stromů a keřů až na několik nuancí podobná. Vzhled mnoha druhů bonsají je však značně odlišný. Mohutný javor vycvičený do podoby bonsaje vytváří představy starobylé krajiny, zatímco zastřižená bonsaj ze zimostrázu může nabýt téměř jakéhokoli rozmarného vzhledu, který si dokážete představit. Některé druhy stromů a keřů jsou stálezelené a mají listy po celý rok, zatímco jiné druhy jsou opadavé a na podzim listy opadávají.

Koupit: Květina Nature’s Blossom Bonsai Tree Grow Kit, 24,99 USD, Walmart

Jak pěstovat bonsaje a pečovat o ně

Bonsajové stromy budou při splnění pěstitelských potřeb snadno prospívat po mnoho desetiletí. Potřeba světla a vody se liší podle typu bonsají, které pěstujete. Například bonsaj buku se daří ve vlhké, ale ne mokré půdě, zatímco bonsaj jalovce roste dobře, když se jeho půda mezi zaléváním nechá mírně vyschnout.

Malé, mělké květináče jsou nezbytnou součástí bonsajové kultury. Existuje nespočet květináčů určených speciálně pro pěstování bonsají. Stačí si vybrat barvu a tvar, které se hodí do vašeho prostoru, a začít sázet. Můžete také najít bonsajové sady určené speciálně pro začátečníky, které by měly obsahovat vše, co potřebujete, abyste mohli začít tvarovat svůj vlastní mini stromek.