Práce na zahradě

Nejlepší růže na severovýchod

Pěstování růží, které patří mezi nejoblíbenější obyvatele zahrady, může být trochu náročné. Mnoho zahrádkářů má se svými růžemi vztah lásky a nenávisti. Milujeme jejich romantiku, vůni a tvar – ale nesnášíme nemoci a domnělý plán údržby. Co má zahradník dělat?

Jsou růže opravdu tak vybíravé, jak si myslíme? Lze vypěstovat krásnou růži ekologicky? Lze najít růži, která dobře vypadá i krásně voní?

Peter Kukielski, kurátor růžové zahrady Peggy Rockefellerové v Newyorské botanické zahradě, říká ne, ano a ano.

Na severovýchodě, stejně jako ve většině zemí, může být černá skvrnitost pohromou. Kukielski však zjistil, že skutečně odolné růže mohou být odolné vůči chorobám a zároveň krásné. „Odolné“ a „snadné“ nejsou dvě slova, která se obvykle spojují s pěstováním růží, ale Kukielski říká, že když si vyberete správnou růži do správných podmínek – stejně jako u jiných rostlin na zahradě – můžete ekologicky vypěstovat skvělé růže. Dokonce i voňavé.

V Růžové zahradě Peggy Rockefellerové zaměstnanci sledují výkonnost rostlin a každý měsíc je hodnotí. Pnoucí rostliny, keře, starožitnosti, krajinářské rostliny – na co si vzpomenete, to pěstují. Zde je výběr toho, co podle nich patří k nejlepším rostlinám na severovýchodě a co můžete najít na své zahradě, abyste si vytvořili skvělou expozici. Všechny tyto růže kvetou opakovaně, takže budete mít květy po celou sezónu – ne jen jeden velký výbuch v červnu. A většina z nich je mrazuvzdorná do zóny 5.

NYBG se podílí na programu Earth-Kind, který vyvinula Texaská univerzita A&M a jehož cílem je vyzkoušet a doporučit růže, které se dobře pěstují bez zbytečného úsilí a chemikálií. Pěstujte růže v dobře propustné půdě a nezapomeňte každý rok přidat až 3 cm kvalitního kompostu. Zjistíte, že ve většině půd nebudete potřebovat ani hnojivo. Opravdu!

Double Knock Out (‚Radtko‘) a Pink Double Knock Out (‚Radtkopink‘), dva vynikající příklady řady Knock Out, ukazují, co všechno mohou krajinné růže udělat pro zahradu. Obě kvetou od jara do podzimu bez nutnosti odlamování. To, co jim chybí na vůni, vynahrazují svou lehkostí. Tyto keře, které dorůstají výšky a šířky kolem 4 stop, můžete použít v samostatném záhonu, jako nízký živý plot nebo ve směsi s trvalkami a jinými keři.

Série růží Fairy Tale od společnosti Kordes nabízí dostatek nádherných růží, které zaplní každou zahradu. ‚Kosmos‘ s dvojitými krémově bílými květy a ‚Floral‘ s dvojitými meruňkovými květy jsou floribundy, což znamená, že na každém stonku je několik růží. Obě dorůstají výšky asi 3 stop, jsou voňavé a kvetou cyklicky, takže budete mít růže po celé léto.

Existují také skvělé popínavé rostliny, kterými lze pokrýt zeď nebo plot. Dnešní popínavé rostliny nedusí budovy, ale vypadají skvěle u slunné stěny garáže nebo na mříži uprostřed zahrady – jsou dobrým způsobem, jak přidat vertikální prvek ke všem těm kopcovitým trvalkám. V nabídce najdete i skromně rostoucí odrůdy do 8 stop, jako je ‚Rosanna‘, která má dvojité lososově růžové květy s ovocnou vůní. ‚Sally Holmes‘ má na každém stonku velké svazky jednotlivých bílých nebo světle růžových květů.

Růže Rugosa jsou známé svou odolností vůči chorobám a mají také jednu z nejlepších vůní v okolí. Růže ‚Therese Bugnet‘ získala vysoké hodnocení v Peggy Rockefeller Rose Garden; její dvojité růžové květy na stoncích do výšky asi 6 stop stále přibývají. Jako bonus nabízí keř červené stonky, které jsou zajímavé i v zimě.

Staromódní růže naplní zahradu romantikou. Čínská růže ‚Ducher‘ (mrazuvzdorná do zóny 7) kvete v cyklech svými dvojitými květy v barvě slonové kosti s vůní ovoce. Tuto keřovou růži snadno vklouznete do zahrady; dorůstá až 6 stop a poskytne vám krásný ústřední bod ostrovního záhonu.

Přestože nejsou vyloženě staromódní, růže David Austin tak rozhodně vypadají díky svým velkým, plným květům a opojné vůni, která zahradě dodá romantiku. Mezi nejúspěšnější keřové odrůdy v New Yorku patří Heritage (‚Ausblush‘), plná okvětních lístků starorůžové barvy a omamné vůně, Sophy’s Rose (‚Auslot‘), jasně červená dvojitá růže s čajovou vůní, a Spirit of Freedom (‚Ausbite‘), jemně růžová dvojitá růže s kořeněnou vůní.

Chladné zimy mohou růži zničit, zejména pokud je naroubovaná, kdy je vrcholový výhon (krásný květ, který chcete) připojen k odolnému podnoži (květ, který nechcete). Jakmile vrchol odumře, převezme růst podnož. Zvažte pěstování růží s vlastními kořeny, abyste si nemuseli lámat hlavu nad tím, co je to za stonek, až se vynoří z půdní čáry.

Hledejte mrazuvzdorné odrůdy (do 4. zóny), například ty, které vyšlechtil Dr. Griffith Buck z Iowské státní univerzity (pokud zvládnou Iowu, nemělo by být pro tyto růže problémem ani naše severovýchodní počasí). Růže ‚Carefree Beauty‘ kvete nepřetržitě po celou sezónu poloplnými středně růžovými květy (pro lepší produkci květů můžete odrhnout hlavičky nebo některé ponechat a těšit se z červených boků, které se vytvoří). ‚Quietness‘ kvete dvojitými světle růžovými květy, které jsou velmi voňavé.