Práce na zahradě

Elegantní jedlá pro zahrady na Středozápadě

Zahrádkáři v mém sousedství mě naučili, že i na malých městských pozemcích lze sklízet velkou úrodu. Loni v létě sousedka o pár bloků dál vysadila podél jižní strany svého křivolakého chodníku před domem impozantní řadu okry a na opačné straně doplňující šňůru střídavě rostoucích bazalek a paprik.

O blok dál měla jiná zahradnice u svých domovních schodů bylinkovou zahrádku s oreganem, rozmarýnem, tymiánem a bazalkou mezi rozchodníky a jerlíny. Moje kamarádka Betty pěstuje kudrnatou petržel jako nařasený okraj záhonů naproti svému domu; vypadá nádherně a má jí dost na to, aby se o ni podělila s nenasytnou kolonií housenek motýla vlaštovčího ocásku.

Designéři chicagské botanické zahrady vysazují barevné saláty do velkých závěsných košů vyložených mechem sphagnum a rostliny salátu prostrkují skrz boky drátěných košů. Salátová zelenina je nápadná i v květináčích na verandě nebo v okenních truhlících.

V růžové zahradě jsem už vypěstovala spoustu melounů, ale letos nedovolím, aby se mi rajčata roztahovala po záhonech: chystám se je zahnat do vlastního záhonu s disciplinovanou stuhou pestrých měsíčků po obvodu.