Práce na zahradě

9 nápadů na dvorek vhodných pro rozpočet

Práce na zahradě

Vytvořit zahradu, na které budete rádi odpočívat, je jednodušší – a levnější – než si myslíte. Zde je devět nápadů, které si můžete udělat sami, abyste si vytvořili nejlepší zahradu v životě.

Není třeba utrácet velké peníze, abyste měli zahradu svých snů! Těchto devět levných víkendových projektů z vaší zahrady během chvilky udělá místo, kam se budete chodit bavit. Bavte se na šetřených židlích kolem podomácku vyrobeného ohniště a v pozadí se mihotají světýlka. Nebo maximalizujte potenciál výsadby pomocí odolných trvalek, které se věrně vracejí každý rok, a pak je rozdělte a podělte se o ně s přáteli. Postupujte podle našich tipů a triků a získejte zahradu, kterou nebudete chtít opustit.

Objevte další nápady na levné zahrady.

1. Postavte si vlastní ohniště

Je něco útulnějšího než se za chladné noci sejít u praskajícího ohně? Jako víkendový projekt si můžete postavit vlastní ohniště, kde si budete vyprávět příběhy a opékat buřty. Tato verze je ohniště na dřevo z betonu a cihel, ale můžete si také zakoupit předem připravené stěny, abyste zkrátili dobu stavby.

Vyberte si rovné místo mimo potenciální nebezpečí a ohniště obklopte nehořlavým materiálem, například dlažbou. Ohniště můžete dokonce udělat extra hluboké, čímž snížíte možnost šíření požáru do dvora, a před řadu kopírovacích prvků přidejte další vrstvu opěrných zdí. Až budete mít vše hotovo, přidejte kolem ohniště pohodlné posezení, které vytvoří dokonalé místo pro posezení.

Tip redakce: Než začnete, prozkoumejte místní stavební předpisy, abyste si byli jisti, že můžete na zahradu přidat ohniště.

Získejte bezplatný plán a postavte si tento projekt sami.

2. Přeměňte vyřazený vintage nábytek

Vraťte se do dob, kdy jste sedávali na verandě u prarodičů a sháněli staré kovové židle. Vdechněte nový život jakémukoli starému kusu nábytku čerstvým, zářivým nátěrem. Přepracování nábytku jednoduchým nátěrem umožní využít zastaralý nábytek, aniž byste přišli na mizinu. I když je kus trochu zrezivělý, můžete ho oživit malým broušením a nanesením základního nátěru s ochranou proti korozi před natíráním. Poohlédněte se po barvě ve spreji určené speciálně na kov.

Naučte se natírat rezavý kov.

3. Osvětlení pomocí řetězových světel

Vrhněte hřejivou záři na svá večerní setkání s univerzálními žárovkami, které najdete kdekoli a které nabízejí dostatek světla za nízkou cenu. Provázková světla doslova rozzáří každý prostor, do kterého je umístíte, a dodají mu pocit útulnosti jako nikdy předtím. Omotejte světla kolem kmenů stromů, omotejte je větvemi nebo je navlékněte na nábytek. Večer můžete dokonce rozzářit baldachýnem z velkých žárovek navlečených nad útulným posezením. Po Vánocích se podívejte na výprodeje světelných řetězů pro venkovní použití a pořiďte si je na celý rok.

Podívejte se, jak zavěsit řetězová světla.

4. Rozdělte trvalky a zdvojnásobte svůj inventář

Už nikdy nekupujte nové rostliny! Pravidelné dělení trvalek není jen skvělý způsob, jak ušetřit peníze – je to také dobré pro vaše rostliny. Opakujte vzory, doplňte řídká místa a posilte své záhony dalšími rostlinami, které již máte. Rozdělením trvalek získáte více rostlin stejné odrůdy – snadno je můžete přidat na další místa v zahradě nebo je vyměnit s přáteli, rodinou či sousedy. Máte zálusk na kamarádovy ceněné pivoňky? Rozšiřte si své zahradnické obzory a vyměňte ji za některé ze svých slavných denivek. Můžete dokonce uspořádat party s výměnou rostlin se skupinou kolegů zahrádkářů.

Jak a kdy dělit trvalky.

5. Šetřete vodou pomocí sudu na dešťovou vodu

Snižte své letní účty za zalévání zachytáváním dešťové vody. V mnoha oblastech Severní Ameriky můžete nasbírat více než tisíc galonů vody ročně! Tu pak můžete použít k zalévání zahrady, pokojových rostlin, nádob a dokonce i trávníku. Je to dobré pro životní prostředí i pro vaši peněženku. Vyhněte se nákupu drahého barelu v obchodě a vytvořte si vlastní barel z velkého plastového odpadkového koše – je to tak jednoduché.

Poznámka redakce: Dešťové sudy jsou v některých oblastech země nelegální. Před zahájením tohoto projektu si ověřte místní předpisy.

Vyrobte si sud na dešťovou vodu na zahradě.

6. Vysaďte dlouhověké trvalky

Zbavte se stresu ze zahradničení a zasaďte kvetoucí trvalky, které vydrží a vydrží. Pivoňky, denivky, hosty – tyto rostliny jsou na zahradě oblíbené z nějakého důvodu. Jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a vracejí se rok co rok bez zbytečného povyku nebo zdržování. Tyto odolné trvalky jsou dostatečně robustní na to, aby rostly a kvetly v komerční krajině, podél dálnic a dokonce i na strmých svazích. Jako bonus použijte původní rostliny, které jsou dobře přizpůsobené místnímu klimatu a nebudou mít problémy s prosperitou.

Podívejte se na našich 16 oblíbených trvalek s dlouhou životností.

7. Vytvořte si vlastní krokové tóny

Přidejte si na seznam úkolů zábavný zahradní projekt. Doplnit barvu a směr vaší zahradní cesty nebylo nikdy jednodušší s překvapivě odolnými nášlapnými kameny potaženými látkou. Tajemství dlouhé životnosti těchto kamenů spočívá v použití tkaniny určené pro venkovní použití a exteriérového tmelu. Pro ještě rychlejší verzi tohoto projektu začněte s dlažebními kostkami zakoupenými v obchodě a jednoduše na ně připevněte látkovou dekoraci dle vlastního výběru.

Vyrobte si vlastní nášlapné kameny ve čtyřech jednoduchých krocích.

8. Snadná stavba lavičky z betonových bloků

Za pouhých 30 dolarů a jedno odpoledne si můžete vyrobit lavičku z betonových bloků. Naskládejte bloky na sebe, utěsněte je lepidlem na terénní úpravy, vyřízněte a polepte prkno odpadovou látkou a ozdobte stávajícími polštáři, abyste získali pohodlné a charakterem naplněné místo k sezení. Když prší nebo sněží, stačí potah lavičky a polštáře uložit dovnitř. Vaše betonové bloky budou odolávat živlům po dlouhá léta!

9. Instalace vlastní suché stěny

Navrhněte společně nalezené nebo zakoupené kameny a vytvořte jedinečný zahradní akcent. Suché kamenné zídky fungují samy o sobě jako hranice záhonu nebo mohou ladit s ostatními nebotanickými částmi krajiny a mohou snadno sloužit jako hranice, opěrný bod nebo jednoduše jako ústřední bod vaší zahrady či dvora. Přestože stěny ze suchých kamenů nedrží pohromadě na místě pomocí malty, může rovnoměrně rozmístěná konstrukce kamenů poskytnout robustní obrubu, která rozdělí části zahrady. Jejich volný, přírodní design se hodí i pro neformálnější záhony s rostlinami.

Tip redakce: Mějte na paměti, že pro stabilitu suchého stohu je třeba vyhloubit malý příkop, který by neměl být vyšší než několik metrů.

Podívejte se na další inspiraci pro suché skládání.