Pokoje

Upevnění suterénu

Poté, co vyřešíte problémy s vlhkostí ve sklepě, vás bude zajímat především podlaha: Je dostatečně pevná a rovná, abyste ji mohli dokončit vybranou podlahovou krytinou? Pokud vaše podlaha nevykazuje žádné známky problémů s vlhkostí, je rovná (žádná vyvýšená místa o více než 1/8 palce na 10 stopách) a není výrazně popraskaná, může vyžadovat pouze povrchové opravy před instalací podkladové vrstvy (v oblastech, které hodláte pokrýt vinylovou podlahou) nebo hotové podlahy. Pokud je podlaha silně popraskaná, rozbitá nebo poškozená, budete ji muset znovu položit, a to buď samonivelační hmotou, nebo novým betonem.

Nejprve zkontrolujte rovnost povrchu podlahy otáčením šestimetrové vodováhy po částech podlahy. Tesařskou tužkou vyznačte poklesy nebo vysoká místa. Tato místa opravte následujícím způsobem:

Nízké a vysoké hodnoty. Vyplňte prohlubně záplatovací hmotou, uhlaďte je a vyrovnejte s okolní podlahou. Pronajměte si brusku na beton, abyste vyrovnali vysoká místa. Zkontrolujte povrch oprav pomocí pravítka a pokračujte v plnění nebo broušení, dokud nebude podlaha rovná a rovná.

Trhliny a díry. K jejich opravě použijte hydraulický tmel.

Solná ložiska. Bílé nebo žluté alkalické usazeniny zhoršují lepení lepených podlahových krytin. Usazeniny odstraníte tak, že podlahu vytřete roztokem čtyř dílů vody a jednoho dílu kyseliny mravenčí a poté desku opláchnete čistou vodou. Kyselina mořská je extrémně žíravá, proto pečlivě dodržujte pokyny na obalu.

Pokud je vaše podlaha značně poškozená a nelze ji opravit pomocí těchto technik nebo pokud by taková oprava byla příliš časově náročná, máte ještě dvě možnosti: samonivelační hmotu nebo novou betonovou desku. Než se však pro některou z těchto možností rozhodnete, poraďte se se statikem, abyste zjistili příčinu poškození podlahy a ujistili se, že její stav je natolik stabilní, že nedojde k jejímu dalšímu poškození.

Samonivelační beton je tekutá malta, která se nalije a rozetře na šikmou, hrubou, nerovnou, ale strukturálně pevnou podlahu. Většina směsí vyžaduje, abyste podlahu nejprve natřeli základním nátěrem. Po vytvrzení základního nátěru smíchejte směs a rozetřete ji na podlahu v tloušťce až 1/2 palce pomocí podlahové stěrky. Směs se sama vyrovná a zaschne tvrdá a hladká. Pokud potřebujete tloušťku větší než 1/2 palce, přidejte do směsi kamenivo.

Pokud vaše podlaha není konstrukčně pevná, nemusíte starou desku rozbíjet a začínat znovu. Novou desku můžete vylít přímo nad starou, pokud vám zvýšení výšky podlahy ponechá dostatečnou světlou výšku. (Minimální požadavky na výšku stropu jsou uvedeny v místních stavebních předpisech.) Nejprve nainstalujte veškeré nové vodovodní rozvody. Poté položte na starou desku vodotěsnou fólii – například 6milimetrovou polyethylenovou fólii – jako bariéru proti vlhkosti a překryjte její okraje alespoň o 4 palce. Poté položte 1/2 palce tuhé pěny po obvodu podlahy jako dilatační bariéru a zavěste drátěné pletivo 6×6 palců č. 10 na cihly nebo bloky, aby se drát při betonování vycentroval. Vylijte alespoň 4 palce betonu a zakončete jej plovákem.