Pokoje

Vytápění a chlazení v suterénu

Sklepy jsou obvykle celoročně chladné – v létě příjemně, v zimě trochu chladné. Sklepy jsou často částečně izolovány okolní půdou, takže stávající topný systém by měl zajistit mírné množství tepla potřebné pro příjemné teploty. Vždy je však dobré zajistit, aby byl váš sklep ještě energeticky úspornější, a to obalením stěn izolací s hodnotami R-10 až R-19.

Váš současný chladicí systém pravděpodobně dostatečně zajišťuje pohodlí ve sklepě během nejteplejších letních dnů. Pokud máte v létě potíže s udržením chladu v průchozím sklepě, poraďte se s dodavatelem vytápění a chlazení, abyste zjistili, zda nepotřebujete výkonnější chladicí systém. Můžete také zvážit doplnění stávajícího systému okenní klimatizací.

Mnoho sklepů v domech, které jsou chlazeny a vytápěny nuceným vzduchem, již má potrubí potřebné k rozvodu ohřátého nebo ochlazeného vzduchu. Pokud tomu tak není, může technik nainstalovat potrubí poměrně jednoduše a levně, protože pec je obvykle umístěna ve spodním patře. Přesto může váš sklep potřebovat doplňkový zdroj tepla. Pokud máte průchozí sklep s velkými, nezastíněnými okny orientovanými na jih, můžete potřebovat i doplňkové chlazení.

Pokud je úprava nebo rozšíření hlavního systému vytápění a chlazení ve vašem domě nepraktické, máte ještě další možnosti. Některé z uvedených výrobků se totiž mohou ukázat jako účinnější, zejména pokud nebudete nové prostory využívat neustále.

  • Elektrické ohřívače všech druhů se obvykle instalují nejsnáze a nejlevněji, ale jejich provoz je nejdražší. Elektrické vytápění však stále může být účinným a pohodlným řešením, zejména pokud žijete v mírném podnebí, topíte jen sporadicky nebo vytápíte jen malou plochu.
  • Základní topná tělesa jsou dlouhá 4 nebo 6 stop a fungují na běžný elektrický proud v domácnosti; zapojte je do zásuvky nebo napevno do elektrického obvodu. Základní desková topidla jsou tichá a snadno se schovávají, ale opět jsou nákladná a ve větších prostorách neúčinná.
  • Elektrická nástěnná topidla mají zabudované ventilátory pro rozvod tepla a jsou dostatečně malá, aby se vešla do stísněných prostor, například do koupelen. Díky ventilátorům nástěnné ohřívače šíří teplo rychleji, ale vydávají určitý hluk. Musí být také pevně připojeny k elektrickým obvodům vašeho domu. Při umístění nástěnného topení zvažte umístění nábytku, abyste se vyhnuli zablokování ventilátoru.
  • Přenosná topidla se vyrábějí v několika variantách: sálavá topidla, která vytvářejí okamžité teplo; olejové radiátory, které vytvářejí tiché a rovnoměrné teplo; a keramická topidla, která jsou výkonná, ale kompaktní. Tyto ohřívače umožňují vytápět pouze prostor, který používáte, a představují účinný způsob, jak si udržet pohodlí, pokud svůj nový prostor nepoužíváte po delší dobu. Nejnovější keramická topidla používají elektronickou regulaci teploty, která plynule mění výkon topného tělesa i velmi tichého ventilátoru. Díky svým malým rozměrům a schopnosti udržovat konstantní teplotu bez cyklického zapínání a vypínání jsou tyto jednotky oblíbené. Ujistěte se, že kupujete pouze nové topné těleso a hledejte takové, které má čidlo vyčerpání kyslíku, které automaticky vypne jednotku před vytvořením nebezpečné atmosféry.
  • Plynová topná tělesa s přímým vývodem jsou účinné, tiché, termostatem řízené jednotky, které poskytují dostatek čistého tepla. Jsou navrženy tak, aby ohřívaly vzduch v místnosti a poté ohřátý vzduch rozváděly pomocí ventilátor. Ze zadní části spotřebiče vystupuje trubka, která prochází vnější stěnou a slouží k odvodu spalin a nasávání spalovacího vzduchu do spotřebiče.

Kromě tradičních systémů vytápění můžete zvážit i další možnosti, například krby, které z vašeho suterénu udělají teplé, suché a příjemnější místo. Krb nejenže místnost zútulní, ale při rozumné volbě ji může v chladných ročních obdobích prohřát.

Krby na dřevo Většina krbů na dřevo odvádí z místnosti více horkého vzduchu, než kolik ho vyprodukuje, a proto jsou tyto krby ceněny spíše pro svou atmosféru. Vzduchotěsná kamna na dřevo – některá umožňují vidět oheň – mohou být skvělým způsobem vytápění prostoru, zejména pokud máte dobrý zdroj dřeva na spalování. Vyžadují však zapalování, zatápění, čištění popela a přenášení a vynášení nepořádného paliva, takže nejsou pro každého.

Plynové krby s přímým průduchemTyto krby umožňují vidět plameny a nechat se hřát jejich sálavým teplem. Některé z nich jsou vybaveny ventilátorem, který rozvádí ohřátý vzduch, a jsou tak účinné i dekorativní. Bez ohledu na zvolený styl najdete tyto krby v různých vzhledech, velikostech, úrovních tepelného výkonu a cenách. Plánujte připojení plynového krbu s přímým vývodem ke stávajícímu plynovému vedení; k dispozici jsou také modely na LP. Tyto jednotky nabízejí kombinaci estetiky, účinnosti, bezpečnosti a snadné instalace. Jsou odvětrávány do venkovního prostředí pomocí krátké délky potrubí dva v jednom, které odvádí vedlejší produkty spalování a přivádí čerstvý vzduch pro spalování. Potrubí může provést dvě pravoúhlé otočky bez ztráty účinnosti. Můžete si vybrat krb, který je volně stojící nebo připravený k zarámování; jeho funkce může být dekorativní nebo poskytovat teplo. Hlavní výhodou plynového krbu ve vaší domácnosti je, že v případě výpadku proudu může poskytnout určité množství tepla (a některé poskytují poměrně hodně – zkontrolujte si výkon BTU jednotek, o kterých uvažujete).

Bezprůvanové plynové krby (nazývané také bezprůvanové)Plynové krby odvádějí vedlejší produkty spalování přímo do místnosti. Jsou o něco účinnější než jednotky s přímým odvětráváním a jejich instalace je dokonce jednodušší, ale vyčerpávají zásoby kyslíku v místnosti, produkují výpary, které mohou být zdraví nebezpečné, a jsou rizikovější pro sklepní prostory. Některé státy jejich používání zakázaly. Většina dnešních bezprůvanových plynových krbů musí být vybavena čidlem vyčerpání kyslíku (ODS), což je bezpečnostní prvek, který varuje, pokud se hladina kyslíku v místnosti snižuje. Ze zdravotních důvodů je mnohem lepší zvolit spotřebič s přímým odvodem spalin.

Pokud plánujete dokončit podlahu ve sklepě kamenem nebo dlažbou, zvažte nejprve instalaci sálavého vytápění. Tyto systémy nejenže ohřívají podlahu, ale zvyšují celkovou teplotu v místnosti, čímž často eliminují potřebu dalších topných těles. Sálavý topný systém si můžete nainstalovat sami – jsou k dostání ve většině domácích center – nebo si můžete najmout odborníka na podlahy, který vám systém nainstaluje.

V místnostech, kde plánujete použít jiné povrchové materiály, například koberce, zvažte instalaci dřevěného podkladu s pražci (podlahové nosníky, které spočívají přímo na betonové desce). Pražce použijte k ochraně podlahy před kondenzací vlhkosti nebo jako alternativu k tekuté vyrovnávací vrstvě, pokud nechcete opravovat praskliny, naklonění nebo nedokonalosti. Pražce můžete instalovat také v případě, že chcete podlahu izolovat. Pokud má být hotová podlaha přibita, musíte nainstalovat dřevěný podklad.