Nápady pro domácnost

Zdivo pro exteriér vašeho domova

Porovnání přírodních a umělých

Přírodní kámen se těží a následně přepravuje. V závislosti na druhu kamene a poloze lomu může být dodávka dražší než materiál. Pokud je přírodní kámen těžen v místě, dodává domu pocit místa a nadčasovosti. Umělý kámen se vyrábí smícháním cementu, kameniva a pigmentu; je téměř nemožné jej rozeznat od přírodního kamene, který napodobuje. Navíc vzhled, který není místně dostupný u přírodního kamene, může být možný u možností umělého kamene. Umělý kámen je také známý jako průmyslový nebo litý kámen. Kultivovaný kámen je výrobek z umělého kamene s ochrannou známkou.

Zvažte barvu

V závislosti na architektonických stylech a typech cihel může být nátěr stávajícího cihlového exteriéru vhodnou strategií přestavby. Taková změna je však trvalá a vyžaduje údržbu každých několik let. Také nesprávná aplikace nátěru může zachytit vlhkost a způsobit zhoršení stavu povrchu cihel a poškození struktury po zamrznutí. Pokud uvažujete o natírání cihel, poraďte se s odborníkem, který se specializuje na projekty zdění.

Změňte svůj povrch

Změňte vzhled stávající stěny pomocí dýhy (tenké vrstvy materiálu, jako jsou cihly nebo přírodní či umělý kámen), která zkrášlí povrch bez nákladů nebo podpory, které jsou nutné pro skutečnou kamennou nebo cihlovou strukturu. Dýhy lze aplikovat na cihly, betonové bloky, litý beton a další povrchy. Dýhy z umělého kamene lze aplikovat na dřevěné konstrukce, tuhou pěnu a další povrchy.

Rozpoznávání vzorů

Abyste získali pocit soudržnosti, rozšiřte styl exteriéru svého domu do krajiny pomocí zahradních chodníčků a zídek. Stylové prohlášení lze utkat cihlu po cihle nebo kámen po kameni se vzorem. Například tradiční rozvržení cihel s běžící vazbou naznačuje jednoduchý dojem chalupy, zatímco vzor rybí kosti evokuje formální eleganci.

Záchranné ulice

Chcete přidat dotek historie? Obraťte se na místní cihelny a podniky zabývající se záchranou architektury, abyste našli starožitné cihlové dlažby získané ze starých ulic.

Upevněte ji

Obvyklá směs malty je 1 díl portlandského cementu na 4 díly písku (a trochu vápna, pokud má být malta lepivější). Pokud ji namícháte příliš mokrou, materiál, který se snažíte spojit, se sesype. Pokud ji namícháte příliš suchou, bude tuhnout příliš rychle na to, abyste mohli materiály přemístit na místo.

Sestavte ji v suchu

Kameny, cihly a další zdicí materiály lze klást bez malty (na sucho); váha materiálu drží vše pohromadě a na svém místě. To znamená, že šířka může být stejně důležitá jako výška. Například zeď vysoká 3 metry by měla mít tloušťku alespoň 2 metry. Vyšší stěny vyžadují další tloušťku a případně i patky pod linií mrazu. Informujte se na stavebním odboru vaší obce o předpisech, zejména pokud stavíte opěrnou zeď.

Ukazatele na opakování

Pokud na vašich vnějších stěnách chybí malta mezi cihlami, je třeba, aby maltu odborník znovu vyspravil nebo zapravil. (Tyto termíny se liší podle regionu.) Dobrá malta mezi cihlami pomáhá zabránit pronikání dešťové vody do zdi. U nového zdiva mohou být mezery mezi cihlami stejně důležité pro vizuální strukturu jako vzor cihel a barev.

Vystřihněte ji

Zděné projekty, jako jsou chodníky a nízké zídky, zvládnou i zruční kutilové. Pokud je to možné, pokládejte cihly nebo dlažbu ve vzorech, které minimalizují řezy. Chcete-li provést malý počet řezů ručně, použijte pilu s diamantovým kotoučem pro řezání za sucha. Pro větší projekty si pronajměte pilu v železářství; minimalizujete tak opotřebení svého elektrického nářadí.

Více pro vás

Vytvořte působivé změny exteriéru bez velkých výdajů.

Přitažlivost obrubníků za pár korun

Zlepšete atraktivitu svého domu za víkend pomocí těchto snadných exteriérových projektů.

Rychlé a snadné opravy exteriéru

Vytvořte si vlastní plán paluby se všemi prvky, které chcete mít ve svém krásném venkovním prostoru. Podívejte se na náš bezplatný nástroj.