Nápady na zdobení a design kuchyně

Navrhování kuchyně s pomocí profesionála

Na prašné a špinavé cestě zvané přestavba kuchyně je výhodné mít profesionálního designéra jako průvodce. Profesionálové vám pomohou s rozumným rozpočtem, vyvarují se chyb, zajistí, aby byl prostor krásný a funkční, a otevřou vám dveře k novým a specializovaným zdrojům.

„Milují navrhování kuchyní a jsou velmi vzdělaní v tom, jak co nejlépe využít prostor a co je bezpečné,“ říká Angela Lawrence, certifikovaná mistryně v navrhování kuchyní a koupelen (CMKBD) a členka Národní asociace pro kuchyně a koupelny (NKBA) v Auroře v Coloradu.

Kuchyně vyžaduje odborníka, říká Denise Dicková, členka CMKBD a NKBA v Carrolltonu v Texasu. „Stejně jako jdete k lékaři, který se specializuje na určitou část těla,“ říká, „specialistou na tuto část domu je designér kuchyně. Rozumíme tomu, jak to všechno do sebe zapadá a proč jsou jednotlivé části nezbytné. S designérem to uděláte správně hned napoprvé.“

Začněte hledat

Začněte hledat designéra online na webových stránkách NKBA (nkba.org), které vás upozorní na designéry ve vašem okolí. Poté navštivte webové stránky designérů nebo je přímo kontaktujte. Zjistěte si jména od přátel a sousedů, kteří předělávali své kuchyně. Dobré tipy vám může poskytnout také telefonní seznam, domácí centra, kuchyňské showroomy a realitní kanceláře. Někteří klienti našli Dicka ve škole vaření specializovaného obchodu s potravinami, kde pořádala designové workshopy.

Kandidáti na veterináře

Dávejte si pozor na abecedu profesních označení, která designéři uvádějí na svých vizitkách a webových stránkách. „Lidé si musí dávat pozor na podvodníky a naučit se, co iniciály znamenají,“ říká Gary White, člen CMKBD a NKBA v Newport Beach v Kalifornii. „Je docela snadné získat iniciály zakoupením členství v nějaké organizaci.“

Ne tak v případě certifikací NKBA, které jsou založeny na zkušenostech, vzdělání, referencích klientů, přísných zkouškách a dalším vzdělávání. CMKBD mají minimálně 17 let praxe v navrhování kuchyní. Certifikovaní designéři kuchyní (CKD) a certifikovaní designéři koupelen (CBD) mají nejméně sedm let. Návrháři s certifikací NKBA znají všechny aspekty kuchyní, od mechanických systémů až po plánování prostoru a barevnost.

Mít schůzku

Před první schůzkou s designérem si udělejte domácí úkoly. Pokud se schůzka koná v designérském studiu, přineste si aktuální půdorys vaší kuchyně. Prohlédněte si showroomy a shromážděte nápady na spotřebiče, styly a povrchové úpravy skříněk a možnosti podlah. Sestavte si portfolio fotografií z časopisů, které ukazují vaše stylové preference.

„Jsem rád, když už mají představu o tom, co chtějí,“ říká Dick. „Když musím tahat zuby, je to těžší.“

Designér bude chtít informace od vás, ale vy byste měli hledat informace i u designéra, včetně skutečných fotografií jeho práce – ne v brožurách od výrobců. „Pokud designér není schopen předložit ukázky své vlastní práce, odejděte,“ říká White.

Požádejte o prohlídku podobného projektu, včetně plánů, a zjistěte, kolik stál. Měli byste se také zeptat na splátkové kalendáře, smlouvy, časový harmonogram a projektové služby.

Návrhář se zase bude zajímat o váš životní styl: Kdo je v rodině? Jaký je váš styl vaření? Kde děti dělají domácí úkoly? Platíte účty v kuchyni? Existují nějaké ergonomické aspekty – výška nebo požadavky na přístupnost? Máte domácí zvířata? Jsou kuchaři praváci nebo leváci?

Projektant bude chtít znát také rozsah vašeho projektu. Někteří mohou odmítnout méně náročné zakázky. „Pokud tam potřebujete jen pár zásuvek a dveří, je pro mnoho lidí velmi snadné to specifikovat,“ říká Pam Goldstein Sanchezová, členka CMKBD a NKBA v Atlantě. „Když máte velmi specifický vkus, větší prostor, komplikovanější potřeby, bezbariérový přístup nebo chcete dodržovat košer, tehdy chcete někoho, jako jsem já.“

Součástí rozhovoru o rozsahu projektu by měla být otevřená diskuse o rozpočtu. „Říkám tomu plán výdajů, protože rozpočet je tak trochu děsivě znějící slovo,“ říká Lawrence. „Plán výdajů je mnohem přátelštější.“

Vhodná volba?

Po úvodní schůzce může designér usoudit, že nejste připraveni na velký projekt. „Je těžké někomu říct: ‚Rád si vezmu vaše peníze, ale nejste připraven mi je dát,'“ říká Dick. „Jde o to ujistit se, že je lidé nevyužívají, že nedělají chybu nebo že neutrácejí peníze tam, kde by neměli.“

Stejně tak se můžete rozhodnout, že konkrétní designér není pro váš projekt vhodný. Ideální vztah mezi designérem a klientem je založen na upřímnosti, důvěře, komunikaci, respektu a smyslu pro týmovou práci.

„Pokud vám návrhář nevyhovuje, má to svůj důvod,“ říká John Petrie, člen CMKBD a NKBA v Mechanicsburgu v Pensylvánii. „Proces nemůžete zlehčovat. Přijdeme k vám domů a narušíme váš životní styl na tolik a tolik týdnů. Pokud jsou všichni upřímní a příjemní, minimalizuje to problémy.“

Podle Lawrence si vybírejte designéra stejně jako lékaře. „Líbí se mi, když si lidé představují kuchyň metaforicky jako srdce domu,“ říká. „Je to designér, který by měl u vás doma provádět operaci srdce? To je opravdu pravda. Designér je zodpovědný za to, aby vytrhl vnitřnosti ze srdce vašeho domova. A pokud se cítíte dostatečně komfortně a důvěřujete designérovi na základě jeho znalostí, kreativity a potřeb, pak je to dobrá atmosféra.“

Nastavení podmínek

Designéři nabízejí řadu služeb, takže máte možnost udělat tolik práce, kolik chcete – nebo žádnou práci.

Lawrence a Dick poskytují pouze návrhářské služby a vytvářejí pracovní výkresy s půdorysy, specifikacemi, výškami a rendery, které mohou jejich klienti předat dodavatelům a použít je při nákupu skříní, spotřebičů a dalších designových prvků. Žádný z designérů neprodává nábytek ani jiné výrobky.

„Klienti mohou jít do všech kuchyňských showroomů a ke všem dodavatelům a říct: ‚Tady je můj návrh kuchyně. Jaká je moje cena?“ Dick říká. „Pak nakupují za cenu, ne za design.“

Sanchezova firma poskytuje služby v oblasti designu, zajišťuje nákupy nábytku a nabízí přístup ke spřízněným odborníkům, jako jsou dodavatelé, stavitelé, architekti a interiéroví designéři. „Pokud jsou poplatky za návrhové hodiny nižší než 10 procent celého projektu, jsou součástí našich služeb,“ říká.

Petrieho firma poskytuje komplexní služby a zpracovává projekty od konceptu až po dokončení. Vytváří design, zajišťuje zakázkovou výrobu nábytku a zaměstnává truhláře a odborníky na montáž.

Bez ohledu na to, jaké služby váš designér poskytuje, NKBA doporučuje stanovit jasně definovaný rozpis nákladů, podle kterého budete platit ve splátkách – a nikdy ne v plné výši, dokud nebude práce dokončena.

Nezapomeňte, že i designér má na vašem projektu velký podíl: Příběhy o špatných zkušenostech se často šíří rychleji než příběhy o dobrých zkušenostech. Designéři tvrdě pracují na tom, aby dosáhli těch druhých. Podrobná smlouva od začátku může eliminovat nebo alespoň minimalizovat neshody. Smlouvy často obsahují mechanismus rozhodčího řízení v případě sporů s klientem. Designéři také mohou mít pojištění odpovědnosti nebo, podobně jako White, zahrnout doložku o „náležité péči“, která v podstatě říká, že ačkoli je zde designér jako kouč, vy jste zodpovědní za rozhodnutí, která učiníte.

Je to vzácné, ale někdy se může stát, že designér „vyhodí“ klienta, pokud se pracovní vztah zhorší. „Všechno musí být písemně a podepsané, dokonce i to, kterou koupelnu smí instalatéři použít,“ říká Dick.

Více pro vás

Každý týden vám do schránky přijdou nové tipy, inspirace a rady. Přihlaste se k odběru bezplatného zpravodaje Kitchen & Bath Ideas.

Zaregistrujte se nyní!

Adblock
detector