Nápady na zdobení a design kuchyně

Neobvyklé uspořádání a moderní evropské kouzlo přináší styl do století staré kuchyně

Interiérová designérka Amy Stormová, která měla za úkol zlepšit funkčnost a vnést do sto let staré kuchyně nedaleko Chicaga tolik potřebný vkus, se zaměřila na jiné než jen povrchové úpravy a standardní půdorysy. „Tito majitelé domu chtěli něco eklektického s velkým prostorem pro pult,“ říká. Nezbytné vybavení: světlé (ale ne bílé) barevné schéma, zóna na pečení pro jejich dospívající dceru a úložný systém tak chytrý, že už nikdy neztratí víčko od nádoby s jídlem.

Po vybourání stěny nainstalovala společnost Storm pracný poloostrov, který odděluje pečicí prostor od přípravné a varné zóny. Soustředění úložných prostor na poloostrově a ostrůvku jí umožnilo vynechat skříňky na okenní stěně v zóně vaření, čímž se zvětšil volný prostor a usnadnil se pohyb hostů. Dlaždice dodávají industriální evropský šmrnc. Cementová dlažba „působí jako vintage, ale zároveň je opravdu grafická a odvážná,“ říká Storm, a dlaždice od podlahy ke stropu jsou texturní a majitelům domu připomínají pařížské bistro.

Storm odstranil stěnu za lednicí, která oddělovala kuchyň od zřídka používané kanceláře, a vytvořil z ní prostor pro pečení ve tvaru písmene U. Středový poloostrov obsahuje otevřený úložný prostor pro nádobí a je vhodným místem pro servírování. Ostrůvek obsahuje potřeby pro přípravu a úklid.

„Odstranili jsme stěnu s okny, která byla v kancelářské části, a kuchyň tak získala mnohem více světla,“ říká Storm. Nové ozdobné trámy pomáhají nosnému trámu nad sporákem zapadnout do interiéru. Mosaz a bronzová barva na svítidlech směřují k modernosti; niklové výsuvy dodávají skříňkám tradiční tvar a povrchovou úpravu.

Strohá šedobílá paleta inspirovaná podlahovou dlažbou vytváří neutrální schéma, které je jemnější než standardní černá a bílá. Obložení po stranách poloostrova a ostrůvku rozbíjí šedou barvu, která je Kendall Charcoal HC-166 od Benjamina Moora.

Storm ukotvil prostor pro pečení dřevěnou skříňkou, která má vypadat jako historický nábytek. Do jejích vysokých zásuvek se vejdou hrnce, plechy na sušenky se zasunou do zásuvek s výklopnými prsty. Mixér a mixér se vysouvají ze skříněk na pracovní desce přímo na křemen odolný proti skvrnám. Ořechové dřevo na skříňkách v prostoru pro pečení, barových pultech a akcentních policích zatepluje neutrální paletu a ladí s tmavými dřevěnými podlahami v přilehlých místnostech.

V přestavěné kuchyni je spousta otevřeného prostoru, ale Storm vytvořil útulná zákoutí po celém bytě. Mezi její nejoblíbenější patří barový pult s lednicí na nápoje, vestavěný toustovač v pravém zadním rohu a barevný banket.

Květinová lavice v jídelním koutě „dodává moderní evropské kuchyni tu správnou dávku ženskosti a barevnosti,“ říká Storm.

Každá zásuvka je dimenzována na určité položky. Kolem vestavěné mikrovlnné trouby vedle sporáku se tísní úložný prostor na hrnce a stojan na koření.

Okenní křídla byla ponechána v původní krémové barvě jako záměrný kontrast k bílým dlaždicím. Dlažba Subway, zvýrazněná tmavou spárovací hmotou, je klasickým kuchyňským materiálem, který vychází z průmyslových kuchyní šéfkuchařů.