Nápady na domácí vylepšení

3 tipy, jak zůstat v bezpečí, když řídíte, když udeří tornádo

Zůstat v autě není vždy to nejlepší. Zde se dozvíte, jak se vyhnout nebezpečí, pokud vás na cestě potká vichřice.

Tornáda mají za sebou rušné jaro, kdy smrtící a ničivé tornáda zasáhla Missouri, Ohio a dokonce i místa na východním pobřeží, jako je New Jersey, kde se s nimi obvykle nesetkáváme. Mezi nejděsivější místa, kde se tornádo nachází, patří auto, ale existují způsoby, jak se chránit.

„Tornáda se obvykle pohybují rychlostí 35-45 km/h,“ říká Justin Glisan, státní klimatolog státu Iowa. Podle serveru The Weather Channel může rychlost tornáda v nejrychlejším období vzrůst až na 60 mph. To může i z malých projektilů udělat divoce nebezpečné střely. Je také známo, že tornáda převracejí osobní a nákladní automobily, posílají větve stromů, které se řítí na auta, a dokonce trhají části z vozidel. Tornáda nejsou žádná legrace a první rada by měla být zřejmá: pokud předpověď počasí hlásí, že se blíží tornádo, odložte své cestovní plány, pokud je to možné.

Ne každý však předpověď sleduje a ne vždy je správná, takže se může stát, že se ocitnete na cestě, když v dálce zahlédnete vichřici. Co byste tedy měli dělat?

1. Odjeďte

Především se nesnažte před tornádem utéct; tornáda se pohybují rychlým a nepředvídatelným tempem. Pokud je v okolí minimální provoz, jeďte mimo jeho dráhu, radí Národní úřad pro oceán a atmosféru (zkráceně NOAA). Glisan souhlasí. „Pokud vidíte tornádo v dálce a provoz je slabý, můžete mít čas odjet,“ říká Glisan. „Pokud je jízda autem přijatelnou možností, měli byste zvolit pravoúhlé trasy směrem od bouře.“

Postup je následující: Pokud jste dostatečně daleko, vidíte, kterým směrem se tornádo pohybuje, a chcete jet ve směru 90 stupňů od tohoto pohybu. Pokud například zjistíte, že se tornádo pohybuje na východ, jeďte na sever nebo na jih, abyste se dostali mimo jeho lineární dráhu. Nepotřebujete ani kompas; světové strany můžete nahradit směry doleva, doprava, dopředu a dozadu. Pokud tedy vidíte, že se tornádo před vámi pohybuje zprava doleva, otočte se doprava dozadu a jeďte za sebou.

2. Neukrývejte se pod nadjezdem

Někdy není možné odjet. Možná neexistují žádné pravoúhlé cesty pryč, nebo je tornádo příliš blízko, nebo se vám prostě nezdá bezpečné jet autem. Pokud se ukáže, že nemůžete odjet, je nejlepším řešením zaparkovat vozidlo a najít pevnou konstrukci (například budovu), říká Glisan.

Parkování pod nadjezdem se může zdát jako logické a bezpečné místo pro úkryt před tornádem, ale ve skutečnosti je to docela nebezpečné. Vítr se při průchodu uzavřenými prostory, jako jsou ty pod nadjezdem, zužuje, což znamená, že rychlost větru je tam ve skutečnosti mnohem vyšší než venku v bouři. „Nikdy neparkujte auto v exponovaných patrech garáží nebo pod mostem či nadjezdem,“ říká.

3. Dostaňte se na nízkou zem

Co dělat, když se nemůžete dostat pryč od tornáda nebo najít vhodný úkryt? Dvě nejbezpečnější možnosti jsou zůstat ve vozidle nebo si lehnout do příkopu (a než se ukryjete, nezapomeňte zaparkovat auto mimo silnici; chcete ji nechat volnou pro první záchranáře).

„Národní meteorologická služba doporučuje zůstat ve vozidle se zapnutým bezpečnostním pásem a hlavu mít pod úrovní oken,“ říká Glisan. Měli byste si také zakrýt hlavu dekou nebo rukama, abyste se ochránili před rozbitým sklem nebo jinými projektily.

Podél některých dálnic jsou příkopy (vykopaný terén, který je níže než skutečná úroveň vozovky). Pokud najdete příkop, který je výrazně nižší než silnice, opusťte auto, lehněte si co nejvíc na zem a zakryjte si hlavu rukama. Místo pod úrovní terénu je relativně bezpečné, protože vítr nebude tak silný jako nad povrchem.

Jedno upozornění: Tornáda často doprovází velké množství dešťových srážek – a další déšť může vést k záplavám nebo k tomu, že se v příkopu usídlí nežádoucí hosté (například hlodavci nebo hadi). V takovém případě bude bezpečnější, když se schováte ve svém vozidle.