Nápady na domácí vylepšení

Jak uvolnit odtok

Pokud voda z kuchyňských a koupelnových dřezů odtéká pomalu, je pravděpodobné, že systém blokuje nějaká překážka. Naštěstí tyto problémy s instalatérskými rozvody může vyřešit každý, kdo umí zacházet s nářadím a nevadí mu, že si trochu zašpiní ruce.

Začněte nejjednodušší metodou odblokování, a pokud ani ta nepomůže, pokračujte dále. Pokud je ucpaný odtok v horní části, ušetříte si tím demontáž sifonu. Přečtěte si, jak postupovat.

Krok 1: Shromážděte si nástroje

Postupné odstraňování ucpání sahá od čištění zátky a sítka až po důrazné ponoření a dokonce vyčištění sifonu a protažení potrubí. Protože tedy pravděpodobně nevíte, kam vás úkol odblokování zavede, je důležité mít po ruce různé nástroje a pomůcky. Zde je seznam toho, co budete pravděpodobně potřebovat, s návodem na jejich použití, který následuje: Kleště, šroubovák, drátěná ramínka na šaty, plastová odtoková tyč, kartáč na láhve, silný píst, mokré hadry, trubkový klíč a instalatérský had/kabelový šnek.

Krok 2: Začněte jednoduše

Před demontáží vodovodního potrubí zkontrolujte, zda se ucpané potrubí nenachází v blízkosti horní části odtoku. Vytáhněte zátku dřezu tak, že ji otočíte prsty; některé zátky bude nutné odstranit uvolněním čepu pod dřezem pomocí polstrovaných kleští. V závislosti na nastavení odtoku může být na dřezu také sítko nebo filtr, který lze odstranit. Často se stává, že při odstraňování těchto částí odtoku se ucpávka dostane s sebou; mějte po ruce kbelík, abyste mohli nečistoty zachytit. Vyčistěte zátku a sítko. Vložte do odtoku plastovou odtokovou tyč nebo ohnuté ramínko na šaty, abyste zahákli a odstranili další ucpávky. Odtokem pusťte horkou vodu, abyste odplavili nečistoty narušené během procesu odcpávání. Pokud voda odtéká správně, vyměňte sítko a zátku. Pokud ne, zkuste k vyčištění potrubí použít píst.

Krok 3: Ponořte se

Použijte kvalitní píst (existují malé verze určené pro dřezy) a pokuste se posunout vše, co ucpává potrubí. Nejprve vytvořte podtlak tím, že ucpete přepadový otvor dřezu a odtoky v sousedních dřezech mokrými hadry. Naplňte dřez několika centimetry vody, nastavte píst nad odtok a silně tlačte a táhněte píst; pokud se ucpávka pohnula, voda začne odtékat. Pokračujte ve stlačování, dokud voda nebude volně odtékat. Protáhněte odtok horkou vodou. Ucpaný odtok se nehýbe? Vyjměte sifon a pokračujte dále do odtokových trubek.

Krok 4: Demontáž pasti

Sifon dřezu je snadno přístupná odtoková trubka ve tvaru písmene U určená k zachycování nečistot nebo náhodně upuštěných předmětů. Přístup k sifonu získáte zespodu dřezu; při demontáži potrubí pod něj umístěte kbelík na zachytávání vody a nečistot. Novější sifony dřezu mohou mít na základně písmene U odnímatelnou čtvercovou nebo šestihrannou zátku, která vám umožní přístup k sifonu a přilehlým trubkám za účelem čištění. U kovových sifonů bez zátek uvolněte pomocí trubkového klíče spojky, které je drží na místě. Sifony z PVC lze často odšroubovat rukama. Vyčistěte sifon a přilehlé oblasti potrubí pomocí ohnutého drátu nebo kartáče na láhve. Znovu sestavte potrubí a propláchněte je horkou vodou, abyste se ujistili, že je odtok čistý. Pokud voda neodtéká dobře, odstraňte sifon a do potrubí mezi sifonem a stěnou zatočte instalatérským hadem nebo kabelovým šnekem, abyste ucpávku zachytili a odstranili.

Potřebujete rychlé řešení? Použijte tuto snadnou metodu ve třech krocích, která vám pomůže uvolnit ucpaný odtok.

Více pro vás

Nakupujte chytře a vyberte si novou baterii, která se hodí ke stávající konfiguraci koupelnového umyvadla, což vám usnadní tuto jednoduchou aktualizaci.

Nákup nové baterie

Jakmile si pořídíte novou baterii, zjistěte, jak snadná může být její instalace. Podívejte se a naučte se instalovat nový model v našem videu krok za krokem.

Jak vyměnit vodovodní baterii