Nápady na domácí vylepšení

Vše, co potřebujete vědět o okenních materiálech

Kromě výběru stylu okna a typu ovládacího mechanismu je třeba učinit i další praktická rozhodnutí. Budete muset zvážit náklady, izolaci, materiál rámu a další faktory.

Obecně platí, že zaplatíte více za okno, které má lepší izolační vlastnosti a větší odolnost proti povětrnostním vlivům. Z dlouhodobého hlediska je obvykle nejvýhodnější instalovat nejlepší okno, které si můžete dovolit.

Okenní rámy mohou být dřevěné (na vnějších částech mohou být opláštěny hliníkem nebo vinylem), vinylové, sklolaminátové nebo kovové. Kvalitnější (a zpravidla dražší) okna mají lepší těsnění proti povětrnostním vlivům, které zabraňuje pronikání vzduchu kolem křídel. Okenní skla mohou být jednosklenná, dvojskla nebo dokonce trojskla a mohou být opatřena povrchovou úpravou, která v zimě udržuje teplo uvnitř a v létě venku.

Téměř každé okno při příjemné teplotě utěsňuje vítr. Když však rtuť teploměru klesne hluboko pod bod mrazu, mnoho typů těsnění se smrští a ztuhne, zkřehne a nakonec praskne. Tím je ohroženo těsnění okna. Při poklesu teplot pod 0 stupňů Celsia fungují dobře pouze okna nejvyšší kvality.

Provedeme vás některými výkonnostními hodnotami, které je třeba zvážit, ale i tak je cenné poradit se s odborným prodejcem v domácím centru nebo u dodavatele oken, abyste vybrali nejlepší okno pro vaši situaci a rozpočet.

Okna si vyberte a objednejte co nejdříve. Nejlevnější okna se dodávají ve standardních rozměrech, které si můžete jednoduše vyzvednout v domácím centru nebo v prodejně oken a dveří. Okna na zakázku stojí více a jejich dodání může trvat i několik týdnů. Pokud je okno dodáno s vadou, je poškozeno při přepravě nebo má špatnou velikost (což se může stát), budete muset objednávku opakovat.

Faktory oken, na které je třeba dávat pozor

Většina oken je opatřena hodnotící nálepkou, která udává hodnocení výkonu alespoň u některých z následujících faktorů:

Hodnota R měří schopnost okna zabránit přenosu tepla – jak udržuje nepříjemné teploty venku a příjemné teploty uvnitř. Čím vyšší je hodnota R, tím lépe.

U-hodnota (nebo U-faktor) je v podstatě obrácená hodnota k R-hodnotě; měří tendenci k přenosu tepla. Čím nižší je hodnota U, tím lépe.

Solární zisky (nazývané také součinitel solárních tepelných zisků nebo SHGC) udávají, jak moc okno ohřívá místnost, když na ni svítí slunce. Solární zisky jsou dobré, když je chladno, ale v létě mohou rozhodně zvýšit náklady na klimatizaci. Čím vyšší číslo, tím větší tepelné zisky.

Odpor větru nebo únik vzduchu se měří v kubických stopách za minutu (cfm). Měla by zde být dvě čísla: jedno pro 70 stupňů F a druhé pro 0 stupňů F. Čím nižší čísla, tím lepší těsnění.

Vhodné okno pro váš region

V severních klimatických oblastech je hlavní starostí utěsnění proti chladu, v jižních oblastech je to spíše ochrana proti teplu. Tato mapa poskytuje obecnou představu o typech oken, které jsou vhodné pro jednotlivé oblasti; konkrétnější doporučení vám poskytnou místní prodejci oken. Součinitel U se vztahuje k rychlosti prostupu tepla; solární zisky se vztahují k teplu, které proniká sklem.

Typy oken

Vinylová okna

Obvykle se jedná o nejlevnější variantu, která je vhodná pro mnoho aplikací. U méně kvalitních modelů není těsnění proti povětrnostním vlivům (které je obvykle rozmazané) odolné a některé plastové díly se mohou zlomit, zejména když se okno vyklopí kvůli čištění. Vinyl se při změně teplot smršťuje a rozpíná, což snižuje jeho těsnicí schopnost. Může se také deformovat, pokud je vystaven velmi horkému slunečnímu záření. Vinyl lze natírat (pomáhá nejprve nanést základní nátěr na alkoholové bázi), ale barva se může loupat a po několika letech ji bude třeba znovu nanést.

Dřevěná okna

Dřevo je obecně dražší než vinyl a je třeba ho pravidelně natírat barvou nebo povrchovou úpravou, aby se zabránilo hnilobě a poškození sluncem. Dřevo má však přirozené izolační vlastnosti a většina lidí dává přednost jeho vzhledu. Některá se vyrábějí z kvalitního mořeného dřeva, ale okna, která používají dřevo se zjevnými spárami, nebudou vypadat dobře mořená; místo toho plánujte nátěr.

Výklopná okna

Mnoho oken se vyklápí, aby se dala snadno čistit zevnitř. Dejte si však pozor na levná okna s touto funkcí; kování by se mohlo při vyklápění a zpětném zacvaknutí zlomit.

Opláštěná okna

Aby byla dřevěná okna odolnější, mnozí výrobci používají hliníkové, vinylové nebo sklolaminátové opláštění pouze na vnější části. Hliníkové opláštění lze natřít, pokud nejprve nanesete základní nátěr. Ve většině případů lze tónovaný vinyl a sklolaminát bez problémů natřít, ale na bílém vinylu může mít barva problém přilnout. Můžete si také koupit okna s povrchovou úpravou tvrdým vypalovaným lakem.

Skleněná okna

Kromě materiálů uvedených na těchto stránkách vyrábějí někteří výrobci okna ze skelných vláken. Sklolaminát je pevnější než vinyl, méně náchylný ke smršťování a rozpínání a méně náchylný k deformaci. Je třeba je chránit nátěrem, ale výrobci na ně z výroby nanášejí tvrdou povrchovou úpravu.

Dvoukřídlá okna

Dvoukřídlé okno je nejběžnějším typem, protože je univerzální a snadno se ovládá. Má řadu specializovaných dílů. Vnější parapet je mírně skloněný, aby voda mohla odtékat. Vnitřní stolička (často nazývaná vnitřní parapet) je obvykle tak široká, aby se na ni vešla malá rostlina; kdyby byla širší, lidé by do ní naráželi. Dorazové lišty a dělící dorazy musí být přesně seřízeny, aby mohly okno utěsnit, ale zároveň umožnily snadné posouvání křídel nahoru a dolů. Zde zobrazený systém se závažím a kladkou je typický pro starší dřevěná okna; novější okna používají tření nebo pružiny, které udržují křídla na místě, když jsou zvednutá.

Bouřková okna

Dobře vyrobené a těsně namontované bouřkové okno dokáže se starým oknem udělat zázraky, protože výrazně zvýší jeho izolační vlastnosti tím, že mezi oknem a bouřkovým oknem zachytí několik centimetrů vzduchu. Viz pokyny k výběru a montáži bouřkových oken.

Další funkce okna

Přírubové a blokové rámy

Okno s přírubou se k domu připevňuje pomocí příruby, která je přibitá nebo přišroubovaná k vnějšímu plášti. Okno s blokovým rámem nemá přírubu a zasouvá se do otvoru. Je správnou volbou, pokud chcete instalovat náhradní okno do stávajícího rámu.

Zasklená skla

Cenově nejdostupnějším typem oken jsou okna s jedním sklem v každém křídle, která však umožňují velký prostup tepla, což vede k vysokým nákladům na vytápění a klimatizaci. U starších oken je sklo obvykle z vnější strany přidržováno zasklívací hmotou (tmelem). U novějších oken se místo tmelu používají nacvakávací lišty.

Dvojité zasklení, nazývané také izolační sklo (IG) nebo termální sklo, výrazně zvyšuje energetickou účinnost okna. Obě skla jsou utěsněna a mezi nimi je vzduchová mezera, která vytváří izolaci. Čím silnější je vzduchová mezera, tím větší je izolace.

K dispozici jsou také okna s trojitým zasklením se třemi skly a dvěma vzduchovými mezerami. Tato okna nejsou běžná, protože dodatečná izolace, kterou nabízejí, se obecně nepovažuje za cenu značného příplatku.

Energetickou izolaci dvojitého skla můžete zvýšit tím, že si ho objednáte s argonem nebo kryptonem mezi skly namísto vzduchu. Plnění plynem obvykle stojí více a může prodloužit dodací lhůtu. Plyn se sice vylučuje, ale velmi pomalu; po 20 letech si sklo zachová 90 procent původního plynu.

Odnímatelné mřížky

Odnímatelná mřížka se připevní na jedno sklo a vytvoří vzhled staromódního okna nebo dveří s okenicemi a mnoha malými skly. Mřížka se odnímá, takže mytí okna je mnohem snazší.