Nápady na domácí vylepšení

Malování kamene

Otázka: Chci změnit vzhled svého kamenného krbu od podlahy až ke stropu. Mohu ho natřít? Jaké jsou další alternativy?

Odpověď: Většinu kamenných krbů můžete natřít (vápenec, pískovec a říční kámen se k natírání nehodí), ale buďte si jisti, že se vám výsledek bude líbit, protože jednou nanesená barva se z kamene těžko odstraňuje. Pokud jste přesvědčeni, že barva je řešením, věnujte přípravě nějaký čas.

Krb důkladně vyčistěte silným čisticím prostředkem, jako je fosforečnan trisodný, a dobře jej opláchněte. Jakmile je kámen suchý, naneste základní nátěr na zdivo a poté dvě vrstvy latexové barvy. Latexová barva pro vnitřní použití odolává teplotám do 200 °C, takže ji lze použít na vnější část krbu, ale ne uvnitř ohniště. Alternativní úpravou, která změní vzhled krbového kamene, je použití tónovaného tmelu na zdivo.

Pokud chcete krb lépe začlenit do místnosti, zvažte jeho zarámování vestavěnými knihovnami nebo policemi. Použitím stejného dřeva k vytvoření nového krbu, ohniště a korunní lišty můžete nejen zlehčit roli krbu na stěně, ale dodat mu více vizuálního tepla.

Pokud chcete zvýraznit texturu a barevné variace kamene, nainstalujte do stropu nad krbem vestavěná svítidla. Tam zvýrazní krb a vše, co se rozhodnete na krbu vystavit.