Nápady na domácí vylepšení

Venkovní paluby

Často se uvádí, že přidání venkovní terasy k domu je dobrou investicí. Ve skutečnosti studie Cost vs. Value společnosti Remodeling z roku 2014 zjistila, že dřevěná venkovní paluba se při prodeji domu vrátí v 87 % své hodnoty.

Kromě finančního vzestupu jsou však venkovní terasy pro majitele domů místem nezměrného potěšení. Venkovní terasy jsou ztělesněním teplých dnů a nocí: Jsou to místa, kam se chodí na večírky a klidné večeře, vítaná místa, kde si můžete vychutnat dobrou knihu a sklenici limonády.

Pokud venkovní terasu nemáte, ale uvažujete o jejím přidání, nebo pokud ji máte a potřebujete ji aktualizovat či vylepšit, přečtěte si, jak si vytvořit dokonalou venkovní terasu.

Zhodnoťte svou krajinu. Než se vydáte do železářství s kutilskými sny v ruce, musíte si dobře prohlédnout své venkovní prostory. Změřte dvůr a vytvořte náčrtek, který bude zahrnovat všechny stávající stavby – záhony a zeleninové zahrádky, dětské koutky, garáž, skladovací budovy. Pak se zamyslete nad tím, co děláte venku: Potřebují vaše děti hodně prostoru na pobíhání? Chcete mít zeleninovou zahrádku? S těmito nástroji v ruce přidejte k plánu krajiny hrubý náčrt venkovní terasy.

Rozhodněte se pro velikost. Mnoho lidí buď podceňuje, nebo přeceňuje velikost venkovních palub, které budou vyhovovat jejich potřebám a budou se hodit na jejich dvůr. Udělejte další krok a vytyčte hranice navrhované venkovní terasy pomocí zahradní hadice nebo provázku. Poté se projděte po okolí a zhodnoťte dopravní tok a nastavení.

Přidejte vybavení. Některé venkovní terasy jsou jednoduché: podlaha, zábradlí a to je vše. Jiní majitelé domů si rádi pořídí doplňky, jako jsou odkládací lavičky, více úrovní nebo ozdobné prvky, například mříže.

Vyberte si: připojený nebo samostatně stojící? Venkovní terasy mohou být přímo spojené s domem nebo umístěné na dvoře a nespojené s žádnou stavbou. To, co si vyberete, závisí na několika faktorech, včetně toho, jak budete prostor využívat a jaké další vymoženosti byste rádi využili. Například pokud budete venkovní terasu využívat především ke stolování, může mít větší smysl její připojení k domu – dokonce i umístění přímo u kuchyně. Pokud je venkovní terasa samostatně stojící, můžete zvážit vybudování chodníčku vedoucího do tohoto prostoru z vašeho domu.

Vyberte si: přízemní, nadzemní nebo víceúrovňové? Kromě samostatně stojících nebo přistavěných palub lze vytvořit paluby v různých výškových úrovních. Přízemní paluba má spoustu praktických vymožeností, například snadný a bezproblémový přístup na dvůr. Vyvýšené paluby vám mohou umožnit dobýt svažité venkovní prostory, zatímco víceúrovňové venkovní paluby kombinují výhody přízemních i vyvýšených prostor a poskytují oddělené „místnosti“ pro různé zóny nebo funkce.

Projděte si potenciální materiály. Na venkovní paluby lze použít více materiálů, včetně dřeva nebo kompozitních prvků. Každý z nich má své výhody a nevýhody, včetně údržby, nákladů a životnosti. Než se rozhodnete pro materiál, který bude odpovídat vašim potřebám a rozpočtu venkovní terasy, pečlivě si každý z nich prohlédněte.

Více pro vás

Bezplatný nástroj pro navrhování paluby

Inspirace pro zasněnou palubu

14 snadných vylepšení paluby