Nápady na domácí vylepšení

Jak pracovat s páskou ze skleněných vláken

Síťová páska ze skelných vláken se používá snadněji než papírová páska. Papírovou pásku je třeba vtlačit do vrstvy směsi a přebytečnou směs odstranit. Trik spočívá v tom, že musíte odstranit přebytečnou směs, aniž byste pásku pomačkali nebo jí odstranili tolik, aby se páska prohnula, protože byste vytvořili suchá místa. Tváří v tvář všem těmto problémům s papírovou páskou budete pravděpodobně souhlasit s tím, že sklolaminátová páska stojí za příplatek.

Při nákupu pásky ze skelných vláken se ujistěte, že je na obalu uvedeno, že je samolepicí. Zatímco nelepící verze je málo, získání role by mohlo být nepříjemným překvapením.

Ujistěte se, že máte k dispozici ostrou čepel kuchyňského nože na řezání sklolaminátové pásky. Tupá čepel pouze přeskočí látku nebo zachytí vlákna. Pokud řešíte velký projekt, zvažte pořízení dávkovače pásky. Je to rychlý pomocník pro ploché švy i vnitřní rohy. Níže vám ukážeme, jak efektivně používat sklolaminátovou pásku.

Kalkulačka pro sádrokartonové desky

Co potřebujete

  • Sádrokartonářská hmota
  • Pánev na bláto
  • Nůž na sádrokarton
  • Síťová páska ze skelných vláken
  • Užitkový nůž

Krok 1: Vyplňte mezery

Pokud máte mezery o velikosti 1/4 palce nebo větší, musíte je před nalepením pásky vyplnit. Ačkoli byste pro tento krok mohli použít univerzální hotovou směs, zasychání husté aplikace může trvat dlouho, což váš projekt zdrží. Z tohoto důvodu je nejlepší volbou tužicí hmota s krátkou dobou tuhnutí.

Krok 2: Oprava stěn

Dalším krokem je oprava výtluků, přestřihnutí a dalších poškození. V tomto případě došlo při neopatrné manipulaci během instalace k roztržení papíru, který odhaluje sádrové jádro. Poškozené místo zakryjte proužky pásky ze skelných vláken přiloženými od okraje k okraji. Pásku překryjte tenkou vrstvou směsi. Pro tento krok je opět vhodnou volbou tužicí hmota.

Opravy sádrokartonových desek

Krok 3: Použití pásky

Aplikace pásky ze skelných vláken je velmi snadná. Vycentrujte její šířku na spáře sádrokartonu a pevně ji přitlačte. Na ruce, kterou stlačujete, si nasaďte rukavici, která chrání konečky prstů před odřením. Pásku nařízněte ostrým kuchyňským nožem. Pásku nejprve aplikujte do zúžených švů a každou stěnu ukončete řezem ve vnitřním nebo vnějším rohu.

Krok 4: Utěsnění okrajů

Pomocí 6palcového olepovacího nože vsuňte do vnitřních rohů pásku ze skelných vláken a poté ji pevně přitlačte na obou stranách. Pro dosažení maximální pevnosti spoje udržujte pletivo v rohu ve středu. Tuto vrstvu pásky přejeďte přes kousky, které jste nanesli na zúžené švy.

Krok 5: Okamžitě přelepte pásku blátem

Sklolaminátová páska nemá agresivní lepidlo, takže není moudré jí důvěřovat déle, než je nutné, zejména na stropech. Jakmile dokončíte lepení pásky v místnosti, ihned přejděte k první vrstvě směsi, abyste pásku zapustili.

Tip: Rychlé tažení pásky

Pro velké práce zvažte použití páskovací pistole speciálně vyrobené pro aplikaci pásky na sádrokartonové desky ze skleněných vláken. Vestavěná řezačka pásku úhledně odstřihne, takže nemusíte nosit univerzální nůž. Nástroj pevně přitlačí pásku na místo, čímž se zvýší její pevnost.

Jak skladovat pásku ze skelných vláken

Prodlužte životnost pásky pro sádrokartonové desky ze skleněných vláken tím, že ji uložíte do plastového sáčku. Vzduchotěsné skladování pomáhá udržet lepidlo čerstvé a chrání pásku před prachem ze sádrokartonu, který je dalším viníkem snižujícím lepivost.