Nápady na domácí vylepšení

Jak instalovat blikání kolem oken a dveří na ochranu proti úniku

Oplechování je tenký materiál instalovaný kolem vnějšího pláště domu, který zabraňuje pronikání vody dovnitř. Tato hydroizolační technika, která pomáhá odvádět vodu dolů a pryč z domu, je důležitá zejména u střech a kolem oken a dveří. V mnoha oblastech je přijatelné jednoduše instalovat stavební fólii a kusy okapnicového oplechování nad horní části oken a dveří. Někteří výrobci a stavební předpisy však vyžadují složitější oplechování, které chrání opláštění, svorníky a vnitřní stěny. Ať už instalujete nová okna a dveře, nebo přidáváte obložení na stávající jednotky, nejprve si ověřte místní předpisy a poté postupujte podle těchto pokynů, jak instalovat oplechování, které zajistí maximální ochranu proti vlhkosti.

Typy blikání

Oplechování pomáhá zabránit tomu, aby vlhkost (která se může shromažďovat v důsledku kondenzace nebo malých mezer v bočnici), která stéká dolů, pronikala za obálku domu, kde může způsobit škody. Proto by měl horní kus fólie nebo oplechování vždy překrývat všechny spodní kusy.

Typ a umístění oplechování se liší v závislosti na typu oken a dveří. Máte-li například okna s plastovými nebo kovovými přírubami, můžete nainstalovat okapnicové lemování (4 USD, The Home Depot) nad samotné okno nebo nad horní část obložení, které instalujete. V případě dřevěných oken lze okapničku nainstalovat nad obložení (často nazývané cihlová lišta), které se dodává s oknem nebo dveřmi. Doporučený postup pro vaše okna naleznete v pokynech výrobce.

Kromě kovového oplechování se kolem okenních nebo dveřních otvorů často používají samolepicí oplechování, podobná vodotěsným šindelovým podkladovým deskám (WSU), které se používají na okraje střešních krytin. Pokud instalujete novou jednotku, samolepicí oplechování (43 USD, The Home Depot) pokryje vnitřní stranu rámu i opláštění. Pokud již okno existuje, samolepicí oplechování pravděpodobně pokryje pouze opláštění a případné okenní příruby. Kromě toho se samolepicí oplechování někdy instaluje v rozích stěn, kde může být připevněno přes stavební fólii. Abyste se ujistili, že oplechování instalujete správně, poraďte se s pokyny výrobce, místním stavebním úřadem nebo profesionálním montážníkem obkladů, který pracuje ve vaší oblasti.

Jak instalovat lemování kolem okna

Při instalaci okna v novostavbě překrývá stavební fólie samolepicí oplechování. Při přestavbě aplikujte samolepicí lemovací pásky v tomto pořadí: podél spodní části, pak po stranách a nakonec nahoře. Poté přidejte malé kousky oplechování přes mezery v rozích.

Jak instalovat lemování pomocí plsti nebo stavebního papíru

Při tomto uspořádání nejprve sešijte plsť nebo stavební papír na opláštění tak, aby se horní díly překrývaly se spodními. Na plsť naneste korálek těsnicí hmoty a okno do ní zasuňte. Poté následuje další vrstva stavební fólie, která se instaluje stejně jako první vrstva. V horní části zastrčte kovové okapnicové lemování pod bočnici a na druhou vrstvu fólie. Těsně pod okapničku nainstalujte obložení.

Jak instalovat lemování kolem terasových dveří

Při utěsňování dveří na terasu si ověřte pokyny výrobce a pečlivě je dodržujte. Pro instalaci oplechování nastříhejte kousky stavebního papíru a samolepicího oplechování na míru a nainstalujte je ve správném pořadí (dole, po stranách, nahoře) kolem otvoru. Tím zajistíte, že voda nebude mít šanci proniknout dozadu a poškodit opláštění.