Nápady na domácí vylepšení

Jak si vybrat velikost pro vaši terasu

Jaká by měla být velikost vaší terasy? Hlavním vodítkem při navrhování je, aby terasa byla dostatečně velká pro činnosti, které jsou na vašem konečném seznamu. Pokud například toužíte po velkém, druhém jídelním stole, budete potřebovat více prostoru než pro jednoduchou bistro soupravu.

Naše tipy pro plánování vám pomohou při výběru velikosti terasy. Máme nápady pro plánování, testování místa, využití prostoru a další.

Naše oblíbené tipy pro návrh terasy

Začněte jednoduše

Začněte s náčrtem. Každou činnost přiřaďte k jiné části terasy. Ponechte dostatek prostoru pro samotnou aktivitu, dopravní tok v prostoru a kolem něj a venkovní nábytek, který bývá větší než nábytek v interiéru.

Pokud plánovaná terasa není dostatečně velká, rozšiřte ji nebo hledejte způsoby, jak její prostory využít dvakrát. Možná by jeden roh rodinného jídelního prostoru mohl sloužit jako odlehlé útočiště. Často stačí jen přesunout židli, aby se malá část většího prostoru cítila více v ústraní.

Každé oblasti pak dejte vlastní identitu. Oddělte oblasti vizuálně i fyzicky pomocí květináčů, mříží, laviček nebo změnou vzoru paluby. Strukturální změny umožňují ještě výraznější odlišení. Terasa ve tvaru písmene T nebo různé úrovně se spojovacími schody přirozeně rozdělí prostory, které můžete určit pro různé činnosti.

Vyzkoušejte stránky

Chcete-li zjistit, zda je vaše navrhovaná terasa dostatečně velká, ohraničte plochu provazem nebo ji vyznačte na zemi křídou nebo obrácenou barvou ve spreji. Poté přemístěte nábytek a vybavení, které budete mít na terase.

Pokud jste ještě nekoupili nábytek, použijte vnitřní vybavení a přidejte pro každou položku asi o metr více místa. Počítejte s asi 2 metry čtverečními pro každou venkovní židli a asi 1 až 2 metry pro odsunutí od stolu.

Pokud je terasa dostatečně velká, ustupte a zvažte její rozsah. Měla by vypadat úměrně domu a pozemku. Malé terasy obvykle nepředstavují problém – je méně pravděpodobné, že budou postaveny vedle velkého domu. Častější je velká terasa, která převyšuje skromný dům. Začněte s návrhem, který odpovídá využití, které si představujete, a poté jej přizpůsobte svému rozpočtu a terénu. Když dokončíte velikost terasy, nakreslete si plán na papír.

Přizpůsobení funkce záběrům

Mnohé terasy mají dostatek čtverečních metrů, ale nakonec působí stísněně, protože nebyly plánovány s ohledem na provoz a aktivity. Tyto obecné pokyny vám pomohou se tomuto problému vyhnout.

Pro jídelní kout pro čtyři osoby budete potřebovat asi 10×10 stop. Pro šest až osm osob je to 12×12 stop. Chcete-li umístit typický kulatý stůl se šesti židlemi, zajistěte kruhovou plochu o průměru alespoň 9 stop. Obdélníkový stůl vyžaduje plochu o 5 až 6 stop širší a delší než stůl. Jednoduchá varná zóna s grilem a malým stolkem obvykle potřebuje plochu o rozloze asi 6 stop čtverečních. Pokud bude k dispozici pult, ostrůvek nebo velký stůl, zajistěte větší prostor.

Pro jedno polohovací křeslo je třeba počítat s plochou 4×7 stop. Pro dvě polohovatelná křesla počítejte s plochou 7×7 stop. Pro konverzační prostor pro tři až šest osob je třeba prostor 10×10 stop. Cesty ode dveří ke schodům a mezi jednotlivými oblastmi aktivit by měly být na všech místech široké 3 až 4 stopy.

Rychlé úpravy terasy