Nápady na domácí vylepšení

Vytváření formulářů pro terasu nebo procházku

Největší starostí při každém projektu zpracování dřeva by měla být bezpečnost – zejména pokud stavíte něco, co bude hodně zatíženo pěším provozem, například terasu nebo chodník. Chcete-li postavit něco, co je konstrukčně pevné, musíte začít s pevnými základy. Stavba rovných forem pro vaši terasu je důležitým krokem a my jsme zde, abychom vám pomohli. Podívejte se na naše rady níže, které vám pomohou při stavbě. Pokud to uděláte správně, postavíte bezpečnou terasu, která bude s vaší rodinou dlouho.

Začínáme

Nejlepší desky jsou silné, rovné formy. Desky, které se vyboulují, naklánějí nebo jinak vykazují nedbalou konstrukci, narušují krásu vašeho projektu. Neexistuje žádný snadný a levný způsob, jak opravit chyby betonu po jeho zatuhnutí.

Před nákupem zkontrolujte každý kus tvarového řeziva. Hledejte suky, praskliny a další vady, které by mohly ovlivnit jeho pevnost. Mokrý beton bude tlačit na bednění obrovskou silou, takže bednění musí být konstrukčně pevné.

Kůly 2×4 si připravte dostatečně dlouhé, abyste je mohli zapíchnout alespoň 8 palců do země, když je kůl zaražen 1 palec pod horní hranu bednění (díky tomu vám kůl nebude překážet při betonování). Desky širší než 8 stop vyžadují kontrolní spáry. Tyto řezy v povrchu desky zabraňují náhodnému šíření trhlin po povrchu. Řezat je budete až po vylití betonu, ale jejich umístění si před vylitím vyznačíte na bednění.

Po zhotovení forem nasypte a zhutněte štěrkový podklad do hloubky požadované předpisy. Poté na štěrk položte výztužné pletivo na dobies nebo bolstery.

Co potřebujete

 • Kladivo
 • Kruhová pila
 • Mlátička
 • Tesařská vodováha
 • Zednické lano
 • Akumulátorová vrtačka
 • .

 • Dekorační vruty nebo hřebíky
 • Ohýbaná deska
 • Dilatační pásek
 • Stavební lepidlo
 • Dřevo 2×4 a 2×6

Krok 1: Řetězce

Vytyčení a vykopání místa. Poté mezi rohové kůly znovu upevněte zednické čáry. Pokud se chystáte použít horní část tvarovek jako vodítko pro potěr, znovu upevněte čáry v úrovni horní části desky (u konstrukce s deskovým základem) nebo pískového podkladu (u instalace s pískovým základem). Poté zatlučte kolíky 2×4 v přibližně dvoumetrových intervalech podél zednických čar, přičemž jejich vrcholy udržujte těsně pod každou čárou. Ujistěte se, že vnitřní strana každého kůlu spadá přímo pod linii zedníka.

Krok 2: Instalace desky 2×6 palců

Ke kůlům na vnitřní straně přiložte desku 2×6 a pomocí 2,5palcových šroubů ji připevněte ke kůlům tak, aby byla v rovině se zednickou (nebo tesařskou) vodováhou. Při přidávání štěrkového podkladu bude 2×6 propouštět trochu štěrku pod svou spodní hranu, ale ne tolik jako 2×4. Širší forma bude stabilnější.

Krok 3: Pokračujte s deskami

Pokračujte v upevňování 2×6 ke kůlům. Spojte je na tupo a každý spoj vyztužte 1x nebo 3/4palcovým překližkovým kolíkem přišroubovaným napříč spoje.

Krok 4: Instalace kopaček

Přišroubujte a přikolíkujte 1x kopáče ke každému spoji a ve 4 stopových intervalech na vnější straně tvarovek. Beton je velmi těžký a bez kopáčů by jeho váha vytlačila bednění z roviny nebo by je zlomila. Pokud rozdělujete velkou terasu vnitřními formami, je nyní čas je ukotvit.

Dělení velké terasy

Pokud vyléváte velkou terasovou desku nebo příjezdovou cestu po částech, může jeden člen vaší posádky začít s potěrem jedné části, zatímco se vylévá další. Pokud budou příčky dočasné, můžete použít libovolně dlouhé rovné řezivo, které má stejný rozměr jako vaše obvodové formy. Pokud jsou příčky součástí konstrukce a zůstanou v desce, použijte sekvoje, cedrové nebo tlakově ošetřené řezivo. Trvalé tvarovky natřete štětcem a horní okraj přelepte páskou, aby mokrý beton dřevo nezabarvil a abyste minimalizovali škrábance při potěru. Dělící příčky podepřete kůly zaraženými 1 palec pod horní hranu, aby nebyly po vylití betonu vidět.

Správné nastavení sklonu

Povrchy všech venkovních terénních úprav musí mít sklon 1/4 palce na stopu, aby voda mohla volně odtékat. Sestavte si měřidlo sklonu, abyste na svém projektu dosáhli správného sklonu. Pod jeden konec dvoumetrové vodováhy přilepené páskou k osmimetrové desce 2×4 vložte 1/2palcovou hmoždinku nebo vrták. Tímto měřidlem nastavíte sklon na 2 procenta. Sklon je správný, když je bublina ve středu libelly.

Co když projekt vyžaduje zakřivené formuláře?

Pokud vaše terasa nebo chodník obsahuje křivky, vytvořte křivku z 3-1/2 palce širokých pruhů 1/4 palcové dřevovláknité desky nebo překližky. Pro zvýšení pevnosti použijte dvě nebo tři vrstvy. Jeden konec jedné desky dočasně přichyťte dvěma 4d hřebíky. Vypružte materiál proti kůlům na oblouku, označte jeho délku a uřízněte jej. Zbylé kusy uřízněte a připevněte je na místo.