Nápady na domácí vylepšení

Zelená budova

Je pravděpodobné, že o zeleném stavění slyšíte často. S rostoucími cenami energií a rostoucími obavami z globálního oteplování se zelené stavění stává stále populárnějším. Ale jde o víc než jen o těsně uzavřené, energeticky úsporné domy. Zelené stavění znamená odklon od chemických stavebních materiálů a přechod ke zdravým, přírodním alternativám. Díky tomu, že se do vašeho domova nedostanou toxické chemikálie a další látky znečišťující ovzduší, je zelené stavění lepší volbou pro zdraví a pohodu vaší rodiny i planety.

Polyvinylchlorid neboli PVC se v dnešních domácnostech vyskytuje všude: v podlahách, obkladech, stínidlech a žaluziích, okenních a dveřních rámech i v nábytku. V zájmu svého zdraví a životního prostředí hledejte přírodní alternativy, kdykoli je to možné.

Síť Zdravých budov navrhuje následující možnosti:

Podlahy: Přírodní linoleum, bambus, keramická dlažba, koberec z přírodních vláken, dřevo, guma a korek.

Tapety a nábytek: Přírodní materiály, jako je dřevo, vlna a korek.

Energeticky účinná okna a dveře: Dřevo, sklolaminát a hliník: recyklované, regenerované nebo certifikované dřevo, sklolaminát a hliník.

Pokud si můžete dovolit jednu velkou změnu ve svém domě, zaměřte se na podlahy. Zvažte tyto krásné a zdravé možnosti:

  • Korek: Korkové podlahy se vyrábějí z kůry korkových dubů a jsou stoprocentně přírodní a udržitelné.
  • Přírodní linoleum: Vyrobeno z lněného oleje, korku, borovicových pryskyřic a přírodních pigmentů na jutovém podkladu, pravé linoleum (nikoliv vinylová podlaha, která se stala obecně známou jako „linoleum“) vydrží desítky let.
  • Přírodní vlákna: Sisal, získávaný z rostliny agáve, je jedním z nejpevnějších dostupných vláken. Mimořádně odolnými podlahovými materiály jsou také kokosové vlákno, vyráběné z kokosových slupek, a juta, vyráběná z kůry rostliny juty.
  • Rekultivované dřevo: Staré dřevo zachráněné z opuštěných stodol, skladů nebo dna řek je husté a odolné a vnese charakter do každého domova. Podívejte se po podlahách z historické borovice srdčité, jilmu, hikoru a ořechu.

Opětovné použití zachráněných stavebních materiálů, od podlah až po armatury, je skvělým způsobem, jak se chovat ekologicky a ušetřit peníze. Než utratíte balík za nové výrobky, podívejte se do prodejen použitých stavebních materiálů, na online burzy a recyklační společnosti, kde najdete zachráněné podlahy, skříňky, umyvadla, vany, baterie a krajinné materiály, jako jsou dřevo, kámen a beton.

Vnitřní barva na bázi rozpouštědel obsahuje těkavé organické sloučeniny (VOC). Většina běžných výrobců barev nyní vyrábí barvy s nízkým obsahem těkavých organických látek a společnosti jako American Formulating and Manufacturing (www.afmsafecoat.com) a YOLO Colorhouse (www.yolocolorhouse.com) vyrábějí barvy, povrchové úpravy a tmely s nízkým obsahem těkavých organických látek. Chcete-li dosáhnout rustikálnějšího, přírodnějšího vzhledu, podívejte se na přírodní hliněné omítky společnosti American Clay Enterprises (www.americanclay.com). Prodávají se v práškové formě; stačí přidat vodu a nanést.