Nápady na domácí vylepšení

Jak vybrat barvy skvrn na palubě a proměnit váš venkovní životní prostor

Na terase je něco, co dodá zahradě pocit útulnosti a dokonalosti. Paluba na dvorku představuje oázu, kde si můžete odpočinout po dlouhém dni nebo si vychutnat rodinnou večeři venku. Ale faktory, jako je déšť, sníh, domácí zvířata, sluneční světlo a pěší provoz, se mohou na vaší palubě podepsat, takže vizuálně zestárne a ztratí barvu. Naštěstí může mořidlo na palubu proměnit téměř jakoukoli stárnoucí venkovní konstrukci (včetně altánů a plotů) z ošuntělé na pozoruhodnou. Běžně se stává, že je nutné palubu každé dva až tři roky obnovit, ale pokud při moření paluby dodržíte správné kroky, můžete posílit vazbu mezi dřevem a ochranným nátěrem, díky čemuž vám mořidlo vydrží déle. Mořidlo na palubu může také pomoci ochránit vaši palubu před nepříjemnými problémy, jako je hniloba a plíseň. S těmito tipy od profesionálů se dozvíte, jak vybrat ideální barvu mořidla a jeho kryvost pro váš venkovní prostor.

Jak vybrat barvu mořidla na palubu

Ať už pro svou konstrukci hledáte světlý odstín nebo jednobarevné mořidlo, zde je několik tipů, jak obarvit palubu, abyste zakryli její stáří.

1. Návrat k základům barev

„Vzpomeňte si na barevné kolečko ze základní školy,“ říká Jeff Wilson, známý stavitel palub a bývalý moderátor pořadu Restore America na HGTV. Najděte si nejdominantnější, neměnnou barvu na dvorku (pravděpodobně to bude exteriér vašeho domu) a vyberte si její doplněk pro mořidlo. Například opálená vlečka si přímo říká o kouřově modrý kontrapunkt.

2. Poznejte typ dřeva vaší paluby

Každé dřevo má přirozený odlitek. Například lisovaná borovice, která se běžně používá na paluby, je v nedokončeném stavu zelená. Pokud vám přirozená barva dřeva vadí, zkuste ji zakrýt poloprůhledným nebo pevným mořidlem, říká Wilson. Nebo mořidlo přizpůsobte dřevu: například borovici mořidlo se zeleným odstínem.

3. Vyzkoušejte to

Jakmile si vyberete barevnou skvrnu nebo dvě, vyzkoušejte ji stejně jako barvu. Vyzkoušejte mořidlo na několika nenápadných čtverečních metrech vaší paluby. Pokud se vám nelíbí, použijte k jejímu odstranění odstraňovač (20 dolarů, The Home Depot) namísto broušení, které vytváří nerovnosti na palubě. Před opětovným nanesením mořidla palubu důkladně očistěte (včetně elektrického mytí).

Nápady na barvu paluby

Barvy mořidel na palubu sahají od přírodních odstínů taupe a šedé až po výrazné červené a modré. Začněte hledat barvu mořidla na palubu podle těchto možností.

Barvy šedé skvrny: Chladná šedá barva dodává moderní vzhled u moře. Vyzkoušejte tuto decentní barvu mořidla na palubu, která spíše ustupuje, než aby kradla pozornost.

 • Driftwood SW3027 od společnosti Sherwin-Williams je pevná mořidlo na palubu ve světlém odstínu šedé.
 • Slate ST-228 od společnosti PPG Paints je poloprůhledné šedé mořidlo na dřevo.
 • Cape Cod Gray od společnosti Olympic Stains je poloprůhledné šedé mořidlo na palubu, které lze aplikovat na vlhké dřevo.
 • Světlé olovo SC-149 od společnosti Behr je šedé mořidlo a tmel „vše v jednom“.

Modré barvy skvrn: Dávka modré barvy dodá palubě moderní vzhled nebo zahradní lavičce báječný vzhled. Modré barvy mořidla na palubu sahají od tónované práškové modři až po syté odstíny námořnictva.

 • Wedgwood od společnosti Olympic Stains je šedomodré pevné mořidlo na palubu.
 • Colonial Blue SOL-409 od společnosti PPG Paints je pěkné práškově modré mořidlo na palubu.
 • Atlantic SC-101 od společnosti Behr je sytě námořnické pevné mořidlo a tmel.

Červené barvy skvrn: Tato výrazná barva působí na cihlovém exteriéru velmi efektně. Vyzkoušejte ji v menších dávkách, aby nepůsobila ohromujícím dojmem.

 • Červená barva stodoly #SC-112 od společnosti Behr dodá dřevěné palubě venkovský šmrnc. Odvážná červená pevná mořidlo na dřevo v exteriéru je navíc samonasávací.
 • Redwood L832211 od Kilz je poloprůhledné mořidlo na palubu s vínovým odstínem.
 • Navajo Red od Rust-Oleum RockSolid je pevná červená mořidlo na palubu s hlinitým odstínem, které dodává jihozápadní styl.

Barvy skvrn Taupe: Vhodná barva mořidla na terase: Sytě červená, námořnická nebo tyrkysová. Protože se dobře kombinuje s jinými barvami, funguje dobře i v širokých tazích.

 • Taupe #SC-153 od společnosti Behr je akrylátové pevné mořidlo na palubu v jemném hnědém odstínu.
 • Briarwood HC-175 od společnosti Benjamin Moore je klasický béžový odstín. 
 • Taupe od společnosti Olympic Stains je tuhá mořidlo na dřevo v exteriéru ve světle hnědé barvě.

Zelené barvy skvrn: Mnoho zelených barev na palubu má dostatek šedé barvy, která spíše doplňuje zahradní zeleň, než aby jí konkurovala, a dobře se hodí na velké plochy.

 • Orchard SW3036 od společnosti Sherwin-Williams je světle zelené pevné mořidlo na palubu s teplým podtónem. 
 • Barva Avokádo od společnosti Olympic Stains se dodává v poloprůhledné i pevné variantě.
 • Barva Foliage SW 3535 od společnosti Sherwin-Williams je poloprůhledná mořidlo na palubu, které nabízí mírně zelený pigment.
 • Barva Salamander 2050-10 od společnosti Benjamin Moore se dodává v poloprůhledné, polotuhé a pevné variantě.

Barvy moření paluby

Změňte vzhled paluby pomocí speciálně vyvinutých mořidel. Mořidla na olejové a vodní bázi zbarvují dřevo a chrání ho před vlhkostí a sluncem. Mořidla na palubu se dodávají ve čtyřech krycích odstínech. To, kterou si vyberete, závisí na vašich barevných preferencích a stáří vaší paluby.

Čiré nebo přírodní: Tento stupeň krytí téměř nemění barvu dřeva. „Pokud máte nové nebo drahé dřevo, pravděpodobně chcete vidět jeho strukturu, proto použijte bezbarvé mořidlo,“ říká Wilson. Životnost bezbarvého nebo přírodního mořidla na palubu je přibližně 1-2 roky.

Tónované: Tónovaná mořidla dávají jen náznak barvy, takže počítejte s tím, že se přirozený tón dřeva projeví a změní mořidlo. Tento jemný posun odstínu je nejlepší volbou pro nováčky v oblasti venkovních barev. Průměrná životnost tónovaných mořidel na palubu je 2-3 roky.

Poloprůhledný: Tato krycí schopnost zobrazuje kresbu dřeva, ale má silnější pigmentaci. „Pokud je vaše paluba starší a vy jste vyměnili jedno nebo dvě prkna, použijte tuto barvu, abyste ji sjednotili,“ říká Wilson. Životnost poloprůhledných mořidel na paluby je přibližně 3-5 let.

Pevná: Pevná mořidla zcela skryjí kresbu dřeva vaší paluby. Pokud má vaše paluba skvrny nebo jiné estetické poškození, vyzkoušejte mořidlo s pevnou krycí schopností. Zakryje většinu vad a nabízí vyšší ochranu dřeva před UV zářením. Životnost pevných mořidel na palubu je nejméně 5 let.