Nápady na domácí vylepšení

Keramická a tvrdá deska

Keramické a cementové dlaždice jsou nejtvrdšími a nejodolnějšími členy rodiny dlaždic.

Termín keramika označuje jakýkoli materiál s tvrdým tělem vyrobený převážně z hlíny a vytvrzený vypálením při vysokých teplotách. Většina moderních keramických dlaždic obsahuje směs rafinovaného jílu, mleté břidlice nebo sádry a dalších složek, které snižují smršťování dlaždice při vypalování.

Po smíchání s vodou získá hliněné těleso dlaždice (nebo její biskvit) svůj tvar tím, že se vtlačí do formy, vtlačí do formy nebo vykrojí jako sušenky z plechů. Odtud se při teplotách od 900 °C do 2 500 °C biskvit zpevní. Většina keramických dlaždic se vypaluje při teplotě kolem 2 000 stupňů F. Obecně platí, že při vyšších teplotách vznikají hustší dlaždice. Většina neglazovaných dlaždic se vypaluje pouze jednou, ale některé se vypalují dvakrát. Dlaždice s dekorativními glazurami se vypalují až pětkrát. Čím více výpalů, tím vyšší cena.

Jiné dlaždice s tvrdým povrchem

Kromě výrobků z vysoce pálené hlíny najdete v nabídce i celou řadu dalších dlaždic s tvrdým povrchem. Některé z nich, jako například cihlová dýha, pocházejí z hliněných směsí vypalovaných při nižších teplotách než keramické obklady. Jiné, jako například dlaždice saltillo, se vyrábějí ručně z nerafinované hlíny a pojiv a vůbec se nepálí – suší se na slunci nebo se nechávají vyschnout v pecích při nízkých teplotách. Cementové dlaždice se vyrábějí ze směsi malty a písku, která se vytvrzuje chemickou reakcí.

Některé z těchto nekeramických druhů mají specifické použití a několik omezení. Například většina imitací cihlové dýhy je příliš měkká pro podlahy, ale je skvělou volbou pro stěny. Ručně vyráběné dlaždice, jako je saltillo, mají drsnou strukturu. Jejich přirozené nedokonalosti mohou dodat rustikální kouzlo, ale také snadno absorbují vodu. To je odsuzuje k použití v interiéru a stále vyžadují utěsnění. Obklady s cementovým tělem jsou levnějším a dlouhotrvajícím vzhledovým protějškem keramiky, který se dobře uplatní v mnoha druzích aplikací.

Lomová dlažba

Lomové dlaždice, vytlačované a vypalované při vysokých teplotách, jsou polosklovité nebo sklovité. Vyrábí se v tloušťkách 1/2 až 3/4 palce a vypaluje se neglazovaná s biskvitem v mnoha barvách, velikostech a tvarech, jako jsou čtyř- až dvanáctipalcové čtverce a šestiúhelníky a obdélníky o rozměrech 3×6 palců nebo 4×8 palců.

Porcelánové dlaždice

Porcelánové dlaždice, vyrobené z vysoce ušlechtilé hlíny a vypálené při extrémně vysokých teplotách, prakticky neabsorbují vlhkost. Porcelánové dlaždice mohou být glazované nebo neglazované. Rozměry se pohybují od mozaiky o velikosti 1 x 1 palec až po velké kusy o velikosti 24 x 24 palců, některé se vzory připomínajícími kámen.

Zemní pálená dlažba

.

Terakotové dlaždice, ačkoli technicky vzato nepatří mezi keramiku, protože se vypalují při nízkých teplotách, jsou nízkohustotní, neživé dlaždice vhodné do suchých prostor. Její povrchové vady jí dodávají na půvabu. K dostání je v zataveném nebo nezataveném provedení a dodává se ve čtvercích o velikosti od 3 do 12 palců a v dalších geometrických tvarech.

Cementová dlažba

Cementová dlažba, vytvrzená směs písku a malty, je nesavá dlažba s vynikající trvanlivostí. Některé dlaždice vypadají hrubě opracované, jiné mají hladký povrch. K dostání jsou ve čtvercích nebo obdélnících o velikosti přibližně 6 až 9 palců a v pletivových dlaždicích (až 36 palců), které napodobují štípaný kámen.

Deska Saltillo

Dlaždice Saltillo není pravá keramická dlažba, protože se suší, nikoli vypaluje. Přesto se s ní zachází jako s keramickou dlaždicí a má široké využití v rustikálním a jihozápadním designu. K dostání je ve čtvercích, obdélnících, osmiúhelnících a šestiúhelnících o rozměrech od 4 do 12 palců a jedná se o výrobek s nízkou hustotou a bez obsahu lepidla.

Výběr dlaždic pro různá místa

Dlažba se liší svou schopností absorbovat vodu a její sklovitost by měla být faktorem při výběru dlažby pro různá místa.

Nesvitná dlažba může absorbovat více než 7 % své hmotnosti vody a není vhodná do míst, která budou vlhká.

Polotvrdé dlaždice mají nasákavost 3 až 7 %, což je vhodné pro rodinné pokoje, ale není to žádoucí pro venkovní použití.

Sklovitá dlažba je hustá; absorbuje pouze 0,5 až 3 % své hmotnosti vody. Můžete ji instalovat téměř na libovolné místo.

Nepropustná dlažba je téměř zcela odolná proti vodě. Častěji se vyskytuje v nemocnicích, restauracích a dalších komerčních zařízeních než v obytných budovách.

Glazury

Glazury z olovnatých silikátů a pigmentů nanášené štětcem nebo stříkáním na povrch dlaždice dodávají dlaždici barvu i ochranu. Některé glazury se na biskvit nanášejí před vypálením. Jiné se nanášejí po prvním vypálení a vypalují se znovu. Jednou vypálené dlaždice vykazují větší pevnost a trvanlivost. Přísady přidané do glazury dodají povrchu dlaždice strukturu.

Glazované dlaždice jsou odolné proti vodě, ale spáry mezi nimi nejsou odolné. I při spárování dlaždic pomocí spárovací hmoty modifikované latexem nebo polymerem byste měli spáry utěsnit.

Neglazované dlaždice nasáknou vodu a vždy je třeba je utěsnit, aby nedošlo k poškození lepidla nebo povrchu pod nimi.

Technické termíny

Při rozhodování o nákupu dlaždic se můžete setkat s následujícími pojmy souvisejícími s výrobou dlaždic:

— Bisque: Hliněné tělo dlaždice. Piškot, který je „zelený“, ještě nebyl vypálen.

— Vyléčeno: Popisuje biskvit sušený přirozeně nebo v nízkoteplotních pecích.

— Extrudované: Vlhká hlína se pod tlakem vtlačuje do formy.

— Vyhozeno: Vypálené: Biskvit vytvrzený při vysokých teplotách.

— Glaze: Glazura: Tvrdá tenká vrstva pigmentu nanesená na dlaždici, která jí dodává barvu a ochranu.

— Vitreosity: Odolnost dlaždice vůči nasákavosti, od nesavé (velmi nasákavé) po nepropustnou (téměř zcela voděodolnou).

Péče o dlaždice

Udržujte skvělý vzhled svých dlaždic. Zde je návod, jak na to:

Jak čistit spárovací hmotu

Jak čistit dlaždice

Trik na čistší dlaždice