Nápady na domácí vylepšení

Stavba rostlinného obelisku

Nápady na domácí vylepšení

Jednoduchá podpěra pro rostliny se stylově hodí do venkovské zahrady a je vhodným projektem pro středně pokročilé truhláře nebo začátečníky, kteří se chtějí naučit pár nových triků. Nejobtížnější částí konstrukce je vyřezání úkosů ve čtyřech rohových sloupcích.

Seznam nástrojů a materiálů:

 • 4 pětistopé délky 2×2 ze sekvojového nebo cedrového dřeva (A)
 • 14 stop 1×2 z cedrového nebo sekvojového dřeva (B, C, D a E)
 • vrták s hloubkovým vrtákem
 • protahovák
 • kruhová nebo stolní pila
 • těžké stavební lepidlo
 • 24 2palcových vrutů do paluby
 • silný šroubovák s čepem. 2 s křížovým bitem
 • páskovou míru
 • odřezky dřeva a hřebíky na přichycení
 • jemnozrnný smirkový papír
 • Při dokončovacích pracích: jeden půllitr prostředku na ochranu dřeva nebo mořidla
 • Při lakování: V případě potřeby: jeden půllitr venkovní latexové barvy, jeden půllitr venkovního základního nátěru na olejové bázi, štětce, ředidlo, zbytky dřeva a náhradní hřebíky na přichycení

Krok za krokem:

1. Proveďte úhlové řezy.  Úhloměrem a tužkou vyznačte úhly 10 stupňů v horní části každé ze čtyř nohou (A). Označte dvě sousední strany každé nohy. Poté proveďte dva řezy na každé noze, abyste vytvořili znázorněné úhly.

2. Spojte nohy.  Položte dvě nohy na rovný povrch spojenými vrcholy. Slepte je stavebním lepidlem a špičky k sobě přišroubujte. To provedete tak, že jeden šroub zašroubujete z levé strany dřeva skrz spoj a druhý z pravé strany dřeva skrz spoj. Poté stejným způsobem slepte a přišroubujte další dvě nohy.

3. Změřte a označte.  Změřte 15 palců od spodní části všech čtyř nohou a udělejte si malou značku. Změřte dalších 15 palců a udělejte další značku. (Tip: Přes spodní část nohou připevněte malý kousek dřeva, aby nohy při měření a značení držely pevně. Kousek příchytky neumisťujte na místa, kam budou směřovat díly C, B, D nebo E.)

4. Řezání vodorovných prvků.  Chcete-li vytvořit díly B a C, umístěte délku 1×2 těsně pod každou značku. Pomocí vnější strany nohy jako vodítka vyznačte na 1×2 čáry, které ukazují, kde provést řezy pro každý kus. Řezte podle vyznačeného mírně šikmého úhlu pro nohu. Podle těchto vzorů vyrobte ještě jeden kus pro druhou stranu obelisku.

5. Připevněte vodorovné prvky.  Připevněte B a C k prvnímu páru nohou pomocí stavebního lepidla a jednoho šroubu na spoj. Postup opakujte s druhým párem nohou. Postavte oba páry nohou do svislé polohy a přišroubujte je nahoře. Změřte a ujistěte se, že jsou nohy od sebe stejně daleko.

6. Přidejte další horizontály.  Chcete-li vytvořit díly D a E, vezměte kus 1×2 a přidržte jej na místě. Pomocí vnější strany výztuh B a C označte místa, kde budou provedeny jednotlivé řezy. Z každého kusu vyřízněte dva a sestavte je podle obrázku s použitím stavebního lepidla a jednoho šroubu na spoj.

7. Zkosené nohy.  V případě potřeby zkoste konce tak, aby byly v jedné rovině se zemí. V opačném případě je ponechte tak, jak jsou, a konce zakryjte zeminou na zahradě.

8. Dokončení. Odstraňte lepicí pásky. Hrubé hrany obelisku uhlaďte jemným smirkovým papírem a podle potřeby dokončete.

1. Proveďte úhlové řezy. Úhloměrem a tužkou vyznačte úhly 10 stupňů v horní části každé ze čtyř nohou (A). Označte dvě sousední strany každé nohy. Poté proveďte dva řezy na každé noze, abyste vytvořili znázorněné úhly.

2. Spojte nohy. Položte dvě nohy na rovný povrch spojenými vrcholy. Slepte je stavebním lepidlem a špičky k sobě přišroubujte. To provedete tak, že jeden šroub zašroubujete z levé strany dřeva skrz spoj a druhý z pravé strany dřeva skrz spoj. Poté stejným způsobem slepte a přišroubujte další dvě nohy.

3. Změřte a označte. Změřte 15 palců od spodní části všech čtyř nohou a udělejte si malou značku. Změřte dalších 15 palců a udělejte další značku. (Tip: Přes spodní část nohou připevněte malý kousek dřeva, aby nohy při měření a značení držely pevně. Kousek příchytky neumisťujte na místa, kam budou směřovat díly C, B, D nebo E.)

4. Řezání vodorovných prvků. Chcete-li vytvořit díly B a C, umístěte délku 1×2 těsně pod každou značku. Pomocí vnější strany nohy jako vodítka vyznačte na 1×2 čáry, které ukazují, kde provést řezy pro každý kus. Řezte podle vyznačeného mírně šikmého úhlu pro nohu. Podle těchto vzorů vyrobte ještě jeden kus pro druhou stranu obelisku.

5. Připevněte vodorovné prvky. Připevněte B a C k prvnímu páru nohou pomocí stavebního lepidla a jednoho šroubu na spoj. Postup opakujte s druhým párem nohou. Postavte oba páry nohou do svislé polohy a přišroubujte je nahoře. Změřte a ujistěte se, že jsou nohy od sebe stejně daleko.

6. Přidejte další horizontály. Chcete-li vytvořit díly D a E, vezměte kus 1×2 a přidržte jej na místě. Pomocí vnější strany výztuh B a C označte místa, kde budou provedeny jednotlivé řezy. Z každého kusu vyřízněte dva a sestavte je podle obrázku s použitím stavebního lepidla a jednoho šroubu na spoj.

7. Zkosené nohy. V případě potřeby zkoste konce tak, aby byly v jedné rovině se zemí. V opačném případě je ponechte tak, jak jsou, a konce zakryjte zeminou na zahradě.

8. Dokončení. Odstraňte lepicí pásky. Hrubé hrany obelisku uhlaďte jemným smirkovým papírem a podle potřeby dokončete.

Závěrečné poznámky

Chcete-li získat přirozený, zvětralý vzhled (šedý cedr), použijte prostředek na ochranu dřeva nebo mořidlo v odstínu dřeva. Pokud chcete obelisk raději natřít, naneste nejprve základní nátěr pro exteriér a poté vrstvu latexu pro exteriér. Po zaschnutí zastrčte obelisk do zahradního záhonu a obdivujte své dílo.

Adblock
detector