Nápady na domácí vylepšení

Jak postavit snadnou kutilskou terasu

Nápady na domácí vylepšení

Zařaďte do svého dvora nebo zahrady kamennou terasu a vytvořte si snadno venkovní pokoj. Tvrdý povrch poskytuje terasovému nábytku pevnou oporu, takže můžete vytvořit sestavu míst k sezení pro venkovní stolování, ranní kávu nebo prostě jen odpočinek s přáteli. K vybudování vlastní terasy pro domácí kutily budete potřebovat štěrkový nebo vápencový podklad z dlažby, písek a vybraný materiál na terasu. Cihly, dlažba nebo dlažební kostky vytvářejí robustní a atraktivní kamenné konstrukce teras.

Při plánování projektu DIY terasy si ušetřete práci a zvolte vzor, který nevyžaduje řezání materiálu terasy. Cihly nebo dlažební kostky s rovným nebo mírně zakřiveným vzorem se obvykle dobře hodí pro snadné DIY terasy. Vláknité kameny nepravidelných tvarů jsou ideální pro neformální terasu s přírodním vzhledem.

Jak postavit terasu

Stavba terasy se podobá skládání puzzle. Otáčejte jednotlivé dílky, dokud do sebe nezapadnou, a snažte se vytvořit téměř stejnoměrný prostor mezi kameny. Použijte následující návod, jak postavit terasu z dlažebních kostek, cihel nebo dlaždic. Základní kroky pro tuto DIY terasu jsou pro každý materiál stejné.

Co budete potřebovat

 • Zahradní hadice nebo kůly a zednické lano
 • Šťouchadlo
 • Podbíječka nebo deskový zhutňovač
 • Kolový trakař
 • Tkanina na úpravu terénu
 • Štěrk nebo vápencový podklad pro dlažbu
 • Stavební písek (nazývaný také vyrovnávací písek)
 • PVC trubka (2) nařezaná na délku vaší terasy
 • Deska 2×4
 • Vlajkové kameny, cihly nebo dlažební kostky
 • Plastové obruby (volitelné)
 • Polymerní spárovací písek
 • Komínek

1. Vytyčení terasy pro kutily a odstranění drnů

Položte na zem zahradní hadici nebo použijte kůly a zednické lano k vymezení tvaru terasy pro kutily. Pokud nejste rozhodnuti, jaká velikost je pro váš nový prostor nejvhodnější, postavte o něco větší terasu, než jste zamýšleli. Pozdější zvětšení stávající kamenné terasy je často náročnější než prosté vybudování velké terasy na začátku.

Pomocí ostré zahradní lopaty (32 USD, The Home Depot) odstraňte drny a zeminu v místě terasy. Vykopejte základ o hloubce 8 palců a tloušťce dlažebního kamene, cihel nebo dlažby. Pokud stavíte terasu v blízkosti domu, svažte pozemek směrem od exteriéru domu. Každé 4 stopy vytvořte pomocí vodováhy spád o 1 palec. Po odstranění všech drnů zhutněte hlínu pomocí podbíječky.

Přebytečnou zeminu odvezte pomocí trakaře na kompost, na nízké místo na dvoře nebo podél základů.

2. Přidání krajinářské tkaniny na základnu terasy

Vyhloubenou plochu vyložte krajinářskou textilií (13 USD, The Home Depot) a nastříhejte ji na míru. Ačkoli se nejedná o nezbytný krok v procesu budování terasy, pomáhá zabránit prorůstání plevele mezi terasovými kameny. Krajinná tkanina je poměrně levná a snadno se instaluje, takže se tato metoda ochrany proti plevelu vyplatí.

3. Postavte základ terasy ze štěrku a písku

Na vyhloubenou plochu nasypte štěrk nebo vápenec a rozprostřete ho tak, abyste vytvořili 6 cm hlubokou vrstvu na celé ploše terasy. Pokud používáte podklad z vápencové dlažby, použijte zahradní hadici, abyste materiál lehce navlhčili. K vytvoření pevného podkladu použijte pěchovadlo nebo zapůjčený deskový zhutňovač. Pokud použijete štěrk, rozprostřete na něj 1 cm hlubokou vrstvu stavebního písku. Opět použijte podbíječku nebo talířový zhutňovač, abyste vytvořili hladký povrch pro vaši DIY terasu.

Pokud se rozhodnete použít vápencový podklad z dlažby, budete muset povrchovou úpravu provést vyrovnávacím pískem. Začněte položením dvou 1palcových PVC trubek po celé délce plochy. Ty by měly být nařezány na požadovanou velikost, aby se vešly do podkladu terasy. Na ně rozprostřete 1 palec vyrovnávacího písku. Poté položte 2×4 přes PVC trubky a přesuňte písek tak, aby byl vyrovnaný. Odstraňte trubky a mezery vyplňte pískem.

Tip redakce: Pokud se vaše DIY terasa nachází v blízkosti domu, opět použijte vodováhu, abyste se ujistili, že se základna svažuje směrem od domu, než přejdete k dalšímu kroku.

4. Umístění kamenů na terase

Začněte na jedné straně terasy a položte první dlažební kostky nebo dlažební kostky. Podle potřeby přidejte pod kámen písek, abyste vytvořili téměř rovný povrch. Kameny pokládejte co nejblíže k sobě. Velké mezery mezi kameny umožňují klíčení semen plevelů a přispívají k nerovnosti povrchu terasy. Pokud je to žádoucí a tvar terasy to umožňuje, nainstalujte po obvodu terasy plastové obruby (8 USD za 6 stop, Lowe’s).

5. Vrchní terasa s pískem

Po položení všech cihel, dlažebních kostek nebo dlaždic rozprostřete na terasu polymerní spárovací písek. Písek přes cihly zametejte tuhým koštětem, dokud se nezaplní praskliny. Přebytečný písek odstraňte pomocí foukače listí při nízkých otáčkách. Povrch zalévejte jemnou mlhou ze zahradní hadice, abyste písek povzbudili k zapadnutí do mezer mezi kameny. Proces přidávání písku, zametání a zalévání opakujte přibližně týden po výstavbě, abyste zajistili trvanlivý povrch vaší DIY terasy.

6. Údržba kamenné terasy pro kutily

Připravte si venkovní posezení a jeden nebo dva stoly, které ozdobí vaši novou terasu z dlažby. Pokud se kameny na terase začnou časem viklat (nebo se písek začne opotřebovávat), přidejte mezi praskliny další písek, zametejte a zalévejte hadicí, abyste udrželi hladký povrch terasy. Abyste zabránili vzniku plísní a skvrn na kamenné terase, naplánujte si čištění kamenů na začátku a na konci venkovní sezóny pomocí tlakového čističe nebo drhnutím roztokem saponátu.