Kuchyňská barevná schémata

9 základních tipů pro výběr nejúspěšnějších barev kuchyně na farmě

I když jsou barvy chladné, kuchyně na statku jsou teplé a příjemné. Získejte tento vzhled díky těmto nejlepším tipům pro dokonalou barevnou paletu kuchyně na statku.

Pokud máte rádi útulné prostory pro vaření plné rustikálních prvků, nejste sami. Podle zprávy o trendech pro rok 2019 od Národní asociace pro kuchyně a koupelny (NKBA) je farmářský styl jedním ze čtyř nejžádanějších kuchyňských stylů a odborníci předpokládají, že jeho popularita bude v příštích několika letech nadále růst. Ačkoli se barvy nátěrů kuchyní ve stylu farmářských domů často přiklánějí k neutrálním, tato barevná schémata nejsou jen o bílé a dřevěných tónech. Dokonce i odvážnější odstíny, jako je námořnická modř, terakotová nebo zelená, mohou být ve správném kontextu považovány za barvy kuchyní na statku. Klíčem k vytvoření světlého a příjemného prostoru je neutrální základ, který vám umožní přidat osobitost pomocí jemných odstínů a přírodních textur. Postupujte podle těchto tipů, abyste si vybrali nejlepší barvy kuchyně na statku a dodali srdci svého domova příjemnou atmosféru.

1. Začněte s neutrálními barvami

Bílá, šedá a béžová jsou základem barev kuchyně na statku. Výběr správné neutrální barvy je důležitým prvním krokem k dosažení dokonalého venkovského stylu. Tato neutrální barva bude ve vašem prostoru fungovat jako základní barva, která pokryje buď skříňky, stěny, nebo obojí. Ačkoli v poslední době převládaly chladné bílé a šedé barvy, mnoho majitelů domů a designérů se nyní přiklání k zemitější paletě, říká Stephanie Pierceová, ředitelka designu a trendů ve společnosti MasterBrand Cabinets. „Strohá bílá se zjemňuje do khaki krémové, dřevitých tónů, které jsou světlé až střední, a barev na přírodní bázi,“ říká.

Navrhovaná šedá barva skříněk: Silver Cloud 2129-70, Benjamin Moore

2. Zkontrolujte teplotu barev

Pokud plánujete přestavbu kuchyně ve venkovském stylu, nejprve zvažte, zda máte nějaké stávající prvky (například pracovní desku nebo podlahu), se kterými můžete pracovat. Před výběrem neutrální barvy se s těmito povrchy určitě poraďte. Nová barva nátěru by měla doplňovat tóny povrchů vaší kuchyně, proto hledejte odstíny stejné teploty. Například chladná béžová barva bude ladit s tmavě šedou pracovní deskou, zatímco krémová barva bude čerpat teplo z dřevěné podlahy. Teplota barev je stejně důležitá, pokud začínáte od nuly, protože základní neutrální barva ovlivní další barvy, které do prostoru vnesete.

Chcete-li zjistit, zda jsou vaše neutrální barvy teplé nebo studené, podívejte se na nejtmavší odstín na vzorníku. Teplejší odstíny obvykle zahrnují červenou, žlutou a oranžovou barvu, zatímco chladnější odstíny inklinují k modré, zelené a fialové. Případně porovnejte neutrální barvu s jinými barvami, například s modrými a červenými vzorníky: Jaké podtóny v neutrální barvě rozpoznáte? Posouvá se více k jedné barvě, když je umístíte vedle sebe?

Doporučená bílá barva: White Veil OR-W14, Behr

3. Malování kuchyňských skříněk

Lakované skříňky jsou tradičně jedním z prvků, které určují styl kuchyní na statku, bez ohledu na barvu. Mohou být natřeny rustikálním nátěrem (představte si: opotřebované rohy a nátěry připomínající křídu) nebo křehkou povrchovou úpravou. Protože skříňky často zabírají tolik vizuálního prostoru, je běžné, že se tato plocha používá jako základ kuchyně. Barvy kuchyňských skříněk na statku však nejsou omezeny na neutrální barvy. Běžně se setkáváme s jemnými, tlumenými tóny nebo dokonce odvážnějšími barvami, které se používají pro akcentní skříňky, jako je barevný ostrůvek nebo čínská skříňka, nebo se aplikují na spodní skříňky, zejména pokud horní stěny využívají plovoucí police a velkorysý bílý prostor.

Kuchyně na statku jsou obvykle světlé prostory, takže bez ohledu na barvu se nejlépe hodí světlé odstíny. Když si myslíte, že jste našli dokonalý odstín, zkuste na vzorníku barvy o stupeň nebo dva světlejší. Zjistíte také, že světlejší odstíny se obvykle snáze koordinují s jinými barvami.

Navrhovaná barva skříněk: Sky High SW 6504, Sherwin-Williams

4. Maximalizujte světlo

Jedním z charakteristických znaků venkovského stylu je lehká a vzdušná atmosféra. Pokud nemáte v blízkosti okna a dveře, které by poskytovaly dostatek přirozeného světla, šetřete tmavší a sytější barvy pro akcenty a místo toho použijte světlé odstíny pro dominantní povrchy. Světlo budou odrážet také lesklé povrchy na zadní desce. V malých nebo přeplněných kuchyních pomohou jednoduchá skleněná závěsná svítidla nebo jiná svítidla, která nezabírají mnoho vizuálního prostoru, také místnost zvětšit a prosvětlit.

Navrhovaná barva skříněk: Blue Danube 2062-30, Benjamin Moore

5. Práce v bílé

I když dáváte přednost barevnějším designům kuchyní, bílá barva je stále základním znakem venkovského stylu. Ve skutečnosti NKBA uvádí, že 72 % návrhů kuchyní ve stylu farmářských domů v roce 2019 obsahovalo bílou barevnou paletu. Pokud bílé stěny a skříňky nejsou kompatibilní s vaším životním stylem (mají tendenci snadněji vykazovat šmouhy a cákance), můžete tuto neutrální barvu snadno začlenit jinými způsoby. Ikonický farmářský dřez se zástěrou vpředu je jedním ze způsobů, jak do bílé barvy vmísit bílou, nebo můžete zvolit bílé materiály pro backsplash dlaždice, desky a spotřebiče.

Navrhovaná šedá barva skříněk: Old Silk PPG0993-6, PPG Paints

6. Přidání barevných akcentů

Další barvy v designu farmy jsou obvykle součástí analogické palety: výběr barev, které se na barevném kruhu nacházejí vedle sebe, jako je například čajová, zelená a modrá nebo oranžová a žlutá. Podle zprávy o trendech NKBA pro rok 2019 jsou po neutrálních barvách nejčastějšími barvami kuchyní na statku modrá a hnědá, ale setkáváme se také s návrhy, které obsahují terakotovou, zlatou a zelenou barvu.

Barvy kuchyňských stěn na statku mohou tyto odstíny využívat zejména v malých prostorech nebo jako akcentní stěny, kde není plocha ohromující. Další možností je přidat nečekanou barvu uvnitř skříněk nebo na strop kuchyně. Pokud chcete mít větší možnost měnit barvu akcentu, použijte tento odstín v dekoru, nádobí a akcentech umístěných na otevřených policích.

Navrhovaná barva skříněk: Greek Villa SW7551, Sherwin-Williams

7. Začlenění textury

Základním prvkem designu kuchyně na statku je textura, ať už je jakkoli jemná. Obvykle bíle natřená lodní deska je typickým obkladem, který se používá pro autentickou strukturu na statku. Pokud je shiplap mimo váš rozpočet nebo není pro váš prostor praktický (v malé kuchyni je těžké najít místo pro celou stěnu shiplapu), je skvělým způsobem, jak přidat texturu na backsplash, jednoduchá dlaždice metra.

Dřevo a materiály s dřevěným vzhledem, které jsou v kuchyních na statku také běžné, lze použít jako podlahu, architektonické akcenty, jako jsou stropní trámy, a dokonce i jako pracovní desky v rustikálnějších stylech. Kromě toho, že dřevěné prvky dodávají kuchyni texturu, také zateplují barevnou paletu venkovské kuchyně.

Doporučená barva: Jemná bílá PPG1001-1, PPG Paints

8. Vybírejte povrchové úpravy na statku

Kuchyně na statku by měly vypadat a být pohodlné pro vaření a zábavu. Tento uvolněný styl obvykle sází na matné a kartáčované povrchy namísto lesklých a chromovaných povrchů, které jsou běžné v modernějších kuchyních. Abyste dosáhli špičkového pohodlí na statku, vybírejte barvy v saténovém nebo pololesklém provedení, přičemž mějte na paměti, že pololesklé provedení obvykle lépe obstojí v rušných prostorách, jako je kuchyně. K oblíbeným povrchovým úpravám kování, baterií a svítidel patří nerezová ocel a olejový bronz, ale k barvám kuchyní ve stylu farmářských domů se hodí i povrchové úpravy z kartáčovaného niklu nebo zlata.

Navrhovaná barva na skříňky: Eucalyptus Leaf 2144-20, Benjamin Moore

9. Jděte do tmy

V tradičních prostorách inspirovaných farmářskými domy převládají světlé barvy, ale moderní barvy kuchyní na farmách zahrnují tmavší a sytější odstíny. Zvažte tmavou barvu pro nečekané akcenty, jako je například odvážné černé svítidlo, nebo si vezměte příklad z designérů a zkuste něco trochu nečekaného. „Zajímavým vývojem ve stylu moderního statku je, že běžné barvy pro shiplap jsou obvykle bílá nebo šedá, ale má také nový dramatický půvab v tmavších tónech,“ říká Pierce. „Tyto tmavší odstíny jsou nejuniverzálnější, když mají lehký podtón šedé, černé nebo dokonce zelené.“

Doporučená modrá barva: Dignity Blue SW6804, Sherwin-Williams