Krása a styl

To je důvod, proč jsou pupínkové záplaty tak účinnou léčbou akné

Ukončete špinavé ošetření skvrn. Ve městě se objevila nová supermoc na odstraňování pupínků, a to v podobě náplasti podobné obvazu.

Oddanost, kterou najdete u lidí, kteří používají náplasti na pupínky, může být překvapivá. „Když si vzpomenu na svůj život předtím, než jsem objevila svět náplastí na pupínky, vlastně se třesu,“ píše Rio Viera-Newton v časopise Strategist. Jaké tedy jsou? A jak fungují?

Náplasti na pupínky neboli náplasti na akné se nejprve rozšířily v Koreji a v posledních letech se dostaly i do Severní Ameriky. Jejich zastánci přísahají na jejich schopnost rychle a účinně ničit pupínky. Ve skutečnosti však existuje několik různých typů a vy byste měli vědět, který z nich si pořizujete, protože fungují velmi odlišně.

Původní náplasti na pupínky, 11,99 dolarů za 24 kusů, jsou hydrokoloidní náplasti, které jsou stále nejoblíbenější. Jsou to v podstatě vysavače: použitý materiál je silně přitahován vodou, takže když ho nalepíte na pupínek (což je ve skutečnosti otevřená rána – omlouvám se za ten obrázek), vysaje tekutinu. Zároveň ale udržuje tekutinu na místě, takže pupínek nevysychá a nepraská nebo se neloupe.

Některé hydrokoloidní náplasti obsahují i další přípravky na léčbu akné, například triklosan nebo kyselinu salicylovou – stejné látky jsou obsaženy v látkách a krémech. Ale protože náplast izoluje pouze oblast, na kterou se zaměřujete, a protože odsává veškerou tekutinu, může odvést mnohem lepší práci než tyto produkty.

Druhým hlavním typem náplastí na pupínky jsou jednoduché léčebné náplasti (zkuste Acne-Clear Invisible Dots, 23,96 USD); v podstatě jde jen o hydrokoloidní náplasti bez hydrokoloidu. Jsou to spíše obvazy s některými klasickými složkami pro boj s akné, jako je kyselina salicylová a olej z čajovníku. Oproti krémům a ubrouskům však mají některé výhody; chrání před třením nebo podrážděním, blokují UV záření a snadno se aplikují. To vše však platí i pro hydrokoloidní náplasti. Vlastně by to platilo i pro náplasti.

Novější náplasti na pupínky jsou evolucí těchto jednoduchých léčebných náplastí. Tyto produkty od společností jako Acropass a ZitSticka se místo pouhého přiložení na pupínek používají mikrojehličky, které vpravují léčivé látky, jako je kyselina salicylová, hlouběji do kůže. Ti, kteří je použili, tvrdí, že vůbec nebolí, a mikrojehličky se rozpouštějí, takže se nemusíte bát, že byste měli pocit, jako byste si pupínek tetovali.

Pupínkové náplasti jsou schváleny dermatology a byly zkoumány již v roce 2006 (samozřejmě v Jižní Koreji). To nejdůležitější na nich však je? Nezapomeňte si nejprve vyčistit obličej. Pak si nalepte nálepku a užívejte si její sílu, která ničí skvrny.