Krása a styl

Nejlepší rutina péče o suchou pokožku, která promění vaši pleť

Když přijde chladné počasí, suchá pleť může narušit i tu nejlepší hydratační péči. Existuje však malé tajemství, proč mnoho Američanů bojuje s podrážděnou pokožkou, a to souvisí s každodenním rituálem: sprchováním. Dlouhé ranní oplachování párou je úžasný pocit, ale může zhoršit vysušení pokožky. (Tyto jednoduché, zdánlivě neškodné činnosti mají tendenci zhoršovat už tak nepříznivé účinky slunečního záření, větru a nízké vlhkosti vzduchu. Výsledek? Suché skvrny a mdlá pleť, která zůstává až do změny ročního období. Podle dermatologa Brenta Wainwrighta z CareMount Medical, který je také členem Americké dermatologické akademie, se však nemusíte v zimě vzdávat ranní sprchy – mějte však na paměti několik osvědčených postupů. Zde jsou jeho tipy pro nákup hydratačních krémů a také rady, co dělat denně (a na noc), aby se vaše pleť změnila z dehydratované na orosenou.

Jaké jsou nejlepší hydratační krémy pro suchou pleť?

Denní hydratační krémy

Ne všechny hydratační krémy jsou stejné. Wainwright doporučuje pacientům se suchou pokožkou používat hydratační přípravky, které obsahují ceramidy. Ceramidy jsou typem lipidů nebo tuků, které se přirozeně vyskytují v kůži a hrají důležitou roli při vytváření ochranné bariéry kůže. Vystavení vysušujícím vlivům, jako je nízká vlhkost a silný vítr, může pokožku ochudit o ceramidy a vést k jejímu většímu vysušení. Chcete-li doplnit přirozenou hydratační bariéru pokožky, vyberte si v lékárně mast s ceramidy, například CeraVe Daily Moisturizing Lotion (12 dolarů, Target) nebo Aveeno Skin Relief Moisture Repair Cream (8 dolarů, Ulta), pokud chcete silnější krém.

Dalším často opomíjeným faktorem je odhodlání. Pokud přestanete hydratační krém používat, protože vám vadí jeho vůně nebo konzistence, vaše pleť z něj nebude mít žádný užitek.

Přírodní oleje

Milovníci přírodní péče o pleť si často pochvalují účinky hroznového a šípkového oleje na suchou pleť a vlasy. „Často doporučuji oleje pacientům, kteří chtějí přírodní péči o pleť a nechtějí být vystaveni konzervačním látkám, které mohou být obsaženy ve volně prodejných produktech,“ říká Wainwright. Přestože tyto vyživující kosmetické oleje mohou účinně řešit některé problémy s péčí o suchou pokožku, Wainwrightová říká, že přírodní oleje nemusí být dostatečně účinné pro ošetření extrémně suché pokožky.

Noční krémy

Použití silnějšího nočního krému před spaním umožní pokožce, aby ve spánku zachytila vlhkost a obnovila se. Silnější noční krémy schválené dermatology najdete na internetu nebo v místní lékárně. Wainwright doporučuje nekomedogenní vazelínu (4 USD, Walmart) nebo ochranný krém, jako je například hojivá mast Aquaphor (4 USD, Walgreens).

Dáváte přednost něčemu lehčímu? Wainwright doporučuje pleťový krém CeraVe P. M. (19 dolarů, Ulta) jako hydratační krém na obličej na noc (hodí se i na čištění pleti se sklonem k akné).

Jaké je správné pořadí aplikace péče o pleť?

Místa s vysokým výskytem bakterií (např. podpaží) je možné drhnout ve sprše, ale pokožka obličeje potřebuje jemnější péči. Začněte pečlivým omytím obličeje jemným nepěnivým čisticím prostředkem, abyste odstranili přebytečný olej, mastnotu a make-up, a poté pokožku lehce osušte; tření ručníkem může způsobit další podráždění. Do dvou až tří minut po opuštění sprchy naneste na obličej denní hydratační krém, pokud nepoužíváte předepsaný přípravek pro péči o pleť. „Pokud použijete lék až po hydratačním krému, můžete vlastně zabránit jeho vstřebání. Pokud však právě začínáte den, měli byste jako základ použít lehký hydratační krém s nějakým typem ochrany proti slunečnímu záření.“ Postupujte podle tohoto postupu v pěti krocích:

Krok 1: Ráno se rychle osprchujte teplou vodou, použijte jemný čisticí přípravek a nedrhněte obličej ani tělo.

Krok 2: Umyjte si obličej jemným hydratačním mycím přípravkem, například hydratačním čisticím přípravkem na obličej CeraVe (15 USD, DermStore). Lehce opláchněte čisticí prostředek několika stříknutími studené vody.

Krok 3: Osušte obličej a tělo ručníkem.

Krok 4: V případě potřeby aplikujte na obličej specializované terapeutické přípravky nebo léčebné procedury. Může se jednat o případné předpisy dermatologa na léčbu akné nebo ekzémů.

Krok 5: Naneste lehký hydratační krém na obličej s ochranným faktorem SPF. Doporučujeme Kiehl’s Ultra Facial Moisturizer (22 dolarů, Nordstrom), který pomůže obnovit kožní bariéru před vysoušením.

Měla bych na noc používat jinou péči o pleť?

Před spaním je nutné odstranit make-up a nečistoty, aniž by se pleť zbavila potřebných olejů. Wainwright doporučuje používat stejný jemný čisticí prostředek ráno i večer a říká, že k odstranění přebytečného oleje, nečistot a make-upu bohatě stačí umýt si obličej dvakrát denně. Vynechejte adstringentní přípravky s alkoholem (mohou způsobit nadměrné vysušení) a na závěr použijte noční pleťovou vodu. Postupujte podle tohoto pětistupňového postupu pro noční hydrataci:

Krok 1: Umyjte obličej jemným hydratačním čisticím přípravkem, abyste odstranili veškerý make-up a nečistoty a zároveň se vyhnuli nadměrnému drhnutí obličeje. V případě potřeby použijte hydratační odličovač bez alkoholu.

Krok 2: Osušte obličej čistým ručníkem a dávejte pozor, abyste pokožku příliš nedrhli.

Krok 3: V případě potřeby přidejte specializované lékařské ošetření obličeje.

Krok 4: Použijte večerní hydratační krém na obličej. Vyzkoušejte špičkový hydratační krém Drunk Elephant Protini Polypeptide Moisturizer (68 USD, Sephora).

Krok 5: Na další suché části těla, jako jsou lokty nebo ruce, naneste nekomedogenní vazelínu nebo ochranný krém.

Adblock
detector