Dovolená

Pro tuto japonskou americkou spisovatelku je její každoroční chanuková párty vše o světle, lásce a Mochi Latkesovi

„Z celého srdce věřím, že když rituály přizpůsobíme našemu modernímu životnímu stylu, zajistíme, aby přetrvaly i v dalších letech,“ říká Kristin Eriko Posnerová, zakladatelka webové stránky Nourish Co., která pomáhá etnicky smíšeným rodinám rozvíjet moderní tradice. Když Kristin před svatbou se svým manželem Bryanem konvertovala k judaismu, chtěla najít způsob, jak přijmout a oslavit obě jejich kulturní prostředí. „V té době jsem nebyla schopná najít mnoho, co by se mnou rezonovalo, a tak jsem začala psát o svých vlastních zkušenostech,“ říká.

V roce 2016 Kristin uspořádala první z každoročních chanukových večírků, na nichž se spojil její japonsko-americký původ s židovskými kořeny jejího manžela. Jako hosté v jejich domě najdou přátelé páru tradiční jídlo, výzdobu a rituály přetvořené moderním, záměrným způsobem.

Přemýšlejte o klasických receptech

Pro Kristin to znamená, že do chanukových pokrmů přidává japonské ingredience, například mouku mochi (sladkou rýži) do domácích latek a kůru yuzu (trpký asijský citrusový plod) do náplně koblih. Namísto tradiční večeře vsedě Kristin nabízí bar, kde si můžete latke sami sestavit. „Připravila jsem řadu polev,“ říká. „Některé možnosti jsou klasické, jako je lox a créme fraîche. Jiné, jako například matcha sůl, mají japonský nádech.“ Večírkový bufet doplňuje jednoduchým talířem crudité a domácími kořeněnými oříšky.

Zapojte hosty

Kristin využívá výzdobu své oslavy jako příležitost pozvat své hosty k účasti na jedné ze svých oblíbených chanukových tradic – zapalování menory. Před oslavou požádá své přátele, aby poslali fotografii něčeho, co jim v uplynulém roce přineslo světlo do života. Fotografie vytiskne a pomocí washi pásky vytvoří barevnou koláž. Před zapálením svíček všem poděkuje, že přišli, vypráví příběh chanuky a podělí se o to, co jí v daném roce přineslo světlo do života. „Zjistila jsem, že když jako hostitelka projevím svou zranitelnost jako první, pomůže to i ostatním otevřít se,“ říká Kristin. „Pak společně zapálíme svíčky a řekneme požehnání. Vybízím lidi, aby se podívali na zeď a zeptali se jeden druhého na své světlé okamžiky. Tím se energie večírku úplně změní.“

Zobrazení rituálních předmětů novými způsoby

Kristin modernizuje rodinné památky vystavené na večírku tím, že k menóře přidá ručně vyrobený pryskyřicový podnos a chalu zabalí do barevné vyšívané utěrky. Nedávno otevřela internetový obchod s ručně vyráběnými kousky včetně porcelánového rituálního poháru inspirovaného japonským stylem, obalu na chalu a červeného podnosu, které lze použít pro židovské rituály.

Je kouzelné nechat tradici vyvíjet, aby si mohla po cestě vzít kousek z každé generace.

Keep Cocktails Easy

V souladu s koktejlovým stylem večírku se Kristin rozhodla pro jedno slavnostní šumivé víno. „Zdá se to jako takový malý detail, ale nalití jedné značky vína vše opravdu spojí,“ říká. „Když se mě lidé ptají, co si mohou přinést, navrhnu jim pivo nebo jiný druh nápoje, aby si každý našel něco.“

Pomáhejte sloužit druhým

Během večírku Kristin vyzve své hosty, aby si vzali příklad z jejího dědictví. „V japonské kultuře není zdvořilé nechat ostatní, aby si sami nalévali,“ říká. „Ráda toto pravidlo uplatňuji a pro hosty je to tak zábavný a snadný způsob, jak se seznámit a postarat se o sebe navzájem.“

Nikdy není pozdě přizpůsobit si nové tradice – a Kristin vás vybízí, abyste si je osvojili. Prozkoumejte své dědictví nebo se zeptejte členů rodiny, jak svátky a milníky slaví oni. Vyberte si ty aspekty, které vám přinášejí největší radost, a spojte je do nového rituálu. Pak pozvěte přátele a příbuzné, aby s vámi oslavovali uvědoměle a záměrně.