Domácí mazlíčci

Tato běžná potravinářská přísada může být pro psy nebezpečná

Tato složka, která se často vyskytuje v potravinách bez cukru, nemusí být pro vaše štěně tak šetrná jako pro váš pas. Tady je to, co byste měli vědět.

Pokud jste majitelem domácího mazlíčka, může vám být tato scéna povědomá: vaříte večeři nebo jíte pamlsek a zastavíte se, abyste se podělili o pár soust se svým chlupatým přítelem. Krmení psa zbytky ze stolu se může zdát jako neškodný čin, zejména pokud je krmivo bez cukru (je to v podstatě zdravá výživa, že?). Nedávno však úřad FDA vydal varování před oblíbenou náhražkou cukru, která je pro psy v případě konzumace skutečně dost nebezpečná. Látka zvaná xylitol se běžně používá jako sladidlo v potravinách bez cukru, a zatímco pro lidi může být příjemnou náhradou cukru v pase, štěňatům může být velmi špatně, pokud ho zkonzumují příliš mnoho. Zde je několik našich nejlepších tipů, jak zajistit, aby byl váš pes doma v bezpečí a zdravý, a také co dělat, pokud máte podezření, že váš pes xylitol snědl.

Co je to xylitol?

Xylitol se vyrábí z různých druhů rostlin; nachází se v trávě, stromech a může se vyrábět i z rýže, pšenice a kukuřice. Ve srovnání s cukrem je nízkokalorický; k získání stejného množství sladkosti byste z cukru spotřebovali asi dvakrát více kalorií než z xylitolu. Navíc je považován za téměř zcela neškodný pro člověka, ve srovnání s mnoha náhražkami cukru chutná docela dobře a existují dokonce určité náznaky (i když ne důkazy), že by xylitol mohl být užitečný pro zubní hygienu.

Na rozdíl od cukru nebo stévie se xylitol běžně neprodává jako samostatný spotřební výrobek. Místo toho se používá v průmyslovém procesu výroby různých potravin bez cukru, nejčastěji žvýkaček.

Které potraviny obsahují xylitol?

Xylitol se v krmivech pro psy přirozeně nevyskytuje (i když se někdy používá k osvěžení dechu psa ve velmi nízkém množství). Nemusíte se tedy obávat, že byste museli hledat xylitol v seznamu složek na sáčku granulí. Místo toho si musíte dát pozor na to, aby váš pes nesnědl lidské jídlo, které ho může obsahovat.

Nejběžnější potraviny nebo potraviny podobné potravinám, které obsahují xylitol, jsou obvykle označeny jako „bez cukru“, například žvýkačky, pudinky, želatinové dezerty a mentolové bonbony. Xylitol se také běžně vyskytuje v zubních pastách a ústních vodách. Všechny tyto věci by váš pes snědl jen náhodou. Pokud máte ve zvyku nechat psa jíst lidské jídlo, dávejte si na výrobky obsahující xylitol, jako jsou tyto, v domácnosti zvláštní pozor.

Jedna důležitá poznámka: Mnoho majitelů psů používá jako pamlsek arašídové máslo. Pokud používáte tuto základní surovinu jako odměnu (nebo jako úplatek, aby váš pes začal brát léky), zkontrolujte si její etiketu. Některé druhy arašídového másla, i když ne všechny, používají jako sladidlo xylitol. Naštěstí se xylitol ve skutečnosti jinak nejmenuje.

Co se stane, když pes sní xylitol?

Když pes sní potravu obsahující xylitol, jeho slinivka břišní uvolní velké množství inzulínu, což způsobí nízkou hladinu cukru v krvi. Příznaky nízké hladiny cukru v krvi u psů mohou zahrnovat zvracení, závratě – a v závažných případech ztrátu vědomí a záchvaty. Pokud je xylitol konzumován ve velkém množství, může být pro psy smrtelný; VCA Animal Hospitals uvádí, že je zapotřebí přibližně 50 až 100 mg xylitolu na kilogram hmotnosti psa.

Na okraj dodejme, že kočky se nezdají být ohroženy; kočky nemají příliš rády sladké pamlsky, což jim brání v zájmu o konzumaci potravin slazených xylitolem.