Domácí mazlíčci

Běh se psem

Cvičení se psem je skvělým způsobem, jak udržet sebe i svého mazlíčka ve skvělé kondici. Před běháním se psem je však třeba mít na paměti několik bezpečnostních zásad.

Než začnete běhat Váš pes může být ve skvělé kondici, ale pokud neumí chodit na vodítku, bude pro něj běhání na vodítku pravděpodobně ještě složitější. Nejprve naučte svého psa správnému chování při chůzi, kdy se bude držet blízko vás a na jedné straně chodníku nebo cesty.

Jakmile se váš pes na vodítku cítí pohodlně, seznamte ho s běžeckou trasou. Pokud váš pes trasu zná, je méně pravděpodobné, že vás na cestě podrazí. Pomůže také, když bude váš pes znát pachy na trase, aby se nemusel zastavovat a očichávat každých pár metrů, což přispěje k plynulejšímu běhu. Po zvládnutí procházky bude váš pes připraven zvýšit tempo.

Poznejte své plemeno Většina psů je schopna jít běhat, nicméně některá plemena jsou na tom lépe než jiná, záleží na tom, jaký druh běhu máte rádi. Středně velcí až velcí psi jsou jasnou volbou pro běh na delší vzdálenosti, zejména ti, kteří byli vyšlechtěni k běhu, jako jsou husky a chrti. Dobrým běžeckým partnerem je obvykle každé plemeno pracovního psa a také mnoho plemen míšenců. Naproti tomu psi s plochou tváří, jako jsou mopsové a buldoci, nejsou nejlepšími společníky pro běh na dlouhé vzdálenosti, protože mají sklon k přehřátí. Malé psy však nevylučujte! Pokud hledáte domácího mazlíčka, který by se s vámi občas vydal běhat, menší plemena mohou být vhodným společníkem. Jack Russell teriéři a bíglové jsou malí svalnatí psi, kteří mají dostatek energie a vytrvalosti, aby se k vám mohli připojit při běhu.

Přestože štěňata mají spoustu energie, běhání s nimi může být v příliš nízkém věku škodlivé. Vzhledem k tomu, že stále rostou, může delší běhání způsobit problémy s kyčlemi a klouby, které ještě nejsou zcela vyvinuté. Nejlepší je počkat, až bude psovi alespoň 8 měsíců, než ho vezmete běhat, a měli byste štěněti běhání ulehčit tím, že začnete kilometrem nebo dvěma v pomalejším tempu. Vzhledem k tomu, že větší plemena potřebují delší dobu k dosažení dospělosti, můžete se přiklonit k 10 a více měsícům, než začnete se svým mazlíčkem běhat, aby se jeho kosti a klouby stihly vyvinout. Pro jistotu se poraďte se svým veterinárním lékařem, zda je v pořádku začít se psem běhat.

Vybavení Stejně jako u lidí a běžeckého oblečení platí, že některá vodítka a obojky jsou pro běhání se zvířetem lepší než jiné. Pokud váš pes běhá o něco rychleji než vy, možná bude lepší vyzkoušet spíše postroj než škrtící obojek, abyste předešli namáhání krku vašeho mazlíčka. Kratší vodítko je často lepší než dlouhé vodítko, abyste měli psa lépe pod kontrolou. Dlouhé vodítko by se také mohlo při běhu zamotat a představovat nebezpečí pro vás i vašeho mazlíčka. Také pokud běžíte po cyklostezce, kratší vodítko udrží vašeho psa v blízkosti, abyste se vyhnuli ostatním běžcům a cyklistům. Pokud plánujete běhat se psem v noci, je reflexní výbava sázkou na jistotu pro vás i vašeho pejska. Reflexní obojek, postroj nebo vodítko zajistí, že váš mazlíček bude viditelný a v bezpečí.

Pro aktivní běžce existují vodítka vyrobená speciálně pro běh se psem, která se upevňují kolem pasu a nechávají vám volné ruce. Mnohá z těchto vodítek jsou vybavena pouzdry na láhev s vodou a několik plastových sáčků a některá mají dokonce reflexní pásky, abyste byli vy i váš mazlíček v noci vidět.

Hydratace Správná hydratace při běhu je stejně důležitá i pro vašeho psa. Pokud se chystáte na delší běh, nezapomeňte si s sebou vzít láhev s vodou a skládací misku pro svého mazlíčka nebo si zjistěte, kde se na trase běhu nachází fontána s vodou. Pokud plánujete běhat se svým mazlíčkem v teplejších měsících, naplánujte si to podle toho; běžte brzy ráno nebo později večer, kdy slunce není na vrcholu, nebo si najděte stinnou trasu bez velkého množství asfaltu. Pokud váš mazlíček táhne za sebou nebo se odklání do stínu, je nejlepší udělat si přestávku nebo zpomalit tempo.

Pomalu a vytrvale Stejně jako u začínajících běžců by váš pes neměl začít běhat osm kilometrů hned první den. Abyste dosáhli nejlepších výsledků, začněte s běháním pozvolna. Pokud jste vášnivý běžec, začněte s jednou nebo dvěma mílemi, pak psa odložte doma a pokračujte v běhu. Jakmile se zvýší vytrvalost vašeho psa, začněte kilometráž zvyšovat. Váš pes bude za chvíli připraven na dlouhé běhy.