Domácí mazlíčci

Dog Speak: Zjistěte, co si váš pes myslí

Váš pes je mistrem komunikace. Stačí, když budete věnovat pozornost řeči jeho těla a naslouchat jeho slovním signálům, a můžete získat docela dobrou představu o tom, jak se cítí. Získejte informace o tom, co si vaše štěně myslí, díky našim 10 tipům, jak rozluštit běžné chování psa.

1. Chci si hrát! Váš pes vám sám řekne, kdy je připraven na dovádění. Dávejte pozor, aby dal přední nohy dolů a zadní do vzduchu. Tomu se říká úklon na hraní. Psi v této pozici signalizují svým majitelům nebo jiným psům, že si chtějí hrát.

2. Jsem osamělý. Vytí je obvykle známkou toho, že váš pes potřebuje pozornost. Může být osamělý nebo se cítit nejistě, když není ve vaší přítomnosti (tzv. separační úzkost). Vytí je způsob, kterým psovité šelmy, například vlci, stmelují smečku. Je to způsob, jak se váš pes snaží přivolat zpět vůdce smečky (kterým jste, doufejme, vy!).

3. Mám strach. Pes, který se bojí, sklopí uši a stáhne je dozadu. Kromě toho může otevřít oči doširoka a stáhnout ocas mezi nohy. Kombinace těchto poloh řeči těla může být doprovázena také vrčením. Vyděšený pes může být nebezpečný, proto dbejte těchto příznaků.

4. Jsem zmatený.  Stejně jako člověk může pes zaklonit hlavu, když je z něčeho zmatený. Když pes zakloní hlavu, změní polohu hlavy tak, aby mohl lépe slyšet nápovědu ke zmatku.

5. Tohle se mi líbí! Pokud jste někdy drbali psa za ušima nebo mu drbali bříško, mohl zavřít oči a sedět velmi klidně.  Je to proto, že tento typ doteku způsobuje, že se váš mazlíček cítí šťastný a uvolněný.

6. Mám zájem. Když má pes uši nastražené nahoru, víte, že vás poslouchá nebo sleduje, co děláte (například když něco jíte). Je zřejmé, že psi s ušima svěšenýma dolů, jako jsou bíglové nebo basetové, nebudou mít své dlouhé uši v pozoru. Ale základna uší, kde se spojují s hlavou, může být zvednutá, aby ukázala zájem.

7. Jsem trochu nejistý. Když si pes někdy olizuje pysky nebo nos nebo zívá, je to známka toho, že se cítí trochu nesvůj nebo nesvůj. Olizování je známkou podřízenosti a tento akt může signalizovat, že se cítí trochu nejistě. Zívání je také způsob, jak sdělit úzkost. Může mít také sklon k submisivnímu močení. Všímejte si psa, který projevuje známky nejistoty.

8. Jsem nejlepší pes. Pokud se jeden pes vrhne na druhého, je to signál, že se snaží získat nadvládu nad druhým psem. (Dělají to i fenky.)

9. Co je to za vůni? Psi interpretují svět prostřednictvím svého nosu. Mohou mít zájem o bližší očichání něčeho na zemi v psím parku nebo vašeho oblečení poté, co jste byli venku (zejména pokud jste byli s jiným psem nebo kočkou). Psi také dokáží zachytit pachy ve vzduchu, takže můžete vidět, jak váš pes drží hlavu vysoko a očichává vzduch. Prostě jen kontroluje, co je kolem něj.

10. Jsem sexy! Pes se potí dýcháním, takže pokud má váš pes vyplazený jazyk, je mu nejspíš horko. Psi umí dobře vyhledávat chladná místa, jako je například ležení ve stínu venku nebo ve dveřích, aby zachytili chladný vánek uvnitř. Dbejte na to, aby měl váš pes vždy přístup k čerstvé a čisté vodě, která mu pomůže regulovat teplotu.

Zjistěte, proč mají psi mokré nosy!