Domácí mazlíčci

Je váš pes příliš tlustý

Pokud máte svého psa rádi a chcete, aby prožil dlouhý a zdravý život, je důležité sledovat jeho váhu. Obezita se bohužel rychle stává jedním z největších zdravotních problémů, se kterými se veterináři u svých pacientů setkávají. Odhaduje se, že 45 % všech psů v zájmových chovech je nyní považováno za psy s nadváhou nebo obézní. Psi s problémy s váhou žijí kratší dobu, mají více kloubních a dýchacích problémů a jsou náchylní k rozvoji cukrovky. Zde je několik tipů, které vám pomohou zjistit, zda váš domácí mazlíček trpí nadváhou, spolu s několika nápady, jak tento problém vyřešit.

  1. Dávejte pozor. Majitelé domácích mazlíčků si příliš často neuvědomují, že jejich zvíře přibírá na váze. Prvním krokem ke zjištění, zda má váš pes nadváhu, je podívat se na něj shora. Pes s ideální hmotností bude mít tvar přesýpacích hodin, přičemž jeho hrudník a boky budou o něco širší než pas.
  2. Pohmatejte si žebra svého psa. Vezměte ruce a jemně zatlačte na hrudní koš svého psa. Jemným tlakem byste měli být schopni žebra nahmatat. To znamená, že váš pes má nad hrudníkem správné množství tuku. Pokud žebra bez silného stlačení necítíte, pak má váš pes příliš mnoho kilogramů. Mějte na paměti, že u dlouhosrstých psů musíte na psa položit ruce, abyste cítili, co se děje pod celou tou srstí.
  3. Přejděte k bokům. Po kontrole žeber svého psa pohybujte rukama po stranách jeho těla, až dojdete k bokům. Mezi hrudním košem a boky psa byste měli nahmatat zastrčenou oblast (pas). Pokud ji cítíte jako pevnou trubku, má váš pes nadváhu. Také byste měli být schopni jemným tlakem nahmatat kyčelní kosti vašeho psa.
  4. Kontrola podvozku. Vezměte ruku a pohybujte s ní od hrudníku vašeho psa k jeho slabinám. Měli byste nahmatat zastrčenou oblast těsně za hrudníkem psa a předtím, než se dostanete k zadním nohám. Opět platí, že pokud váš pes působí jako pevná hmota nebo pokud najdete nějaké chuchvalce visícího tuku, váš pes se určitě převažuje na váze.
  5. Važte svého psa. Váš veterinární lékař zváží vašeho psa každý rok při každoroční prohlídce, ale abyste měli vše pod kontrolou, měli byste svého psa vážit doma každý měsíc. Pokud je váš pes příliš velký na váhu v koupelně, zvažte nejprve sebe, pak zvedněte psa a postavte se na váhu. Výsledky si zapište a sledujte případné změny. U opravdu velkých plemen, která se těžko zvedají, se pravděpodobně můžete domluvit se svým veterinářem a jednou za měsíc zaběhnout na váhu do ordinace.
  6. Zvýšit pohyb. Pokud je váš mazlíček na baculaté straně, nejlepší, co můžete udělat, je zvýšit úroveň jeho pohybu. U psů s opravdu velkou nadváhou nebo starších psů budete možná muset zpočátku zvolnit, ale zvýšení počtu každodenních procházek výrazně pomůže. Nechcete přece najednou začít se psem běhat, pokud byl váš pes posledních několik měsíců gaučový povaleč. Především se poraďte se svým veterinářem, než začnete se psem cvičit. Přečtěte si tipy pro běhání se psem.
  7. Zastavte jídelní šílenství. Nenechávejte svého psa celý den volně přístupného k jídlu. Někteří psi budou jíst, jen když budou mít hlad, ale většina z nich zhltne každý kousek jídla a pak si řekne o další. Nenechávejte tedy misku s jídlem jen tak ležet a nenechte psa, aby si sám pomohl. A pokud psovi dáváte jídlo pravidelně a Fido náhodou nedojí, vezměte jídlo pryč a použijte ho jindy. Nedovolte psovi, aby se zdržoval nebo usínal s čumákem v blízkosti misky naplněné granulemi. A ujistěte se, že všichni členové rodiny vědí, že pamlsky nebo zbytky ze stolu jsou zakázány.
  8. Zjistěte si cílovou hmotnost. Zjistěte si u svého veterináře, kolik by měl váš pes vážit, a poté vymyslete plán, který vašemu štěněti pomůže zhubnout 1-2 procenta jeho tělesné hmotnosti týdně. Zjistěte, kolik kalorií bude potřeba k dosažení cílové hmotnosti, a poté mu nabídněte krmivo ve dvou až čtyřech malých dávkách denně. A krmivo pečlivě odměřujte. Nenabírejte jen tak nějaké krmivo z koše a neházejte ho psovi do misky. Použijte odměrku a dejte psovi přesné množství krmiva odpovídající jeho kalorické potřebě.
  9. Čtěte etiketu. Ne všechna „dietní“ krmiva jsou stejná a některá nemusí být pro vašeho boubelatého mazlíčka tou nejlepší volbou. Hledejte krmivo pro domácí zvířata s vysokým obsahem bílkovin, nízkým obsahem kalorií a nízkým obsahem tuku. Váš veterinární lékař vám pomůže najít správnou značku pro konkrétní potřeby vašeho psa a poradí vám, jaké množství krmiva podávat.  Neřiďte se pokyny pro krmení uvedenými na zadní straně obalu.
  10. Zohledněte životní etapy. Jak zvířata stárnou, nemají již takové kalorické nároky jako v době, kdy byla štěňaty nebo aktivními mláďaty. Je také mýtem, že po kastraci nebo sterilizaci pes automaticky přibere na váze. Pokud budete svého psa udržovat v pravidelném pohybovém režimu, nepřibere po kastraci ani kilo. A nikdy nezapomínejte, že čím více budete psa cvičit, tím zdravější budete oba.