Domácí mazlíčci

Řešení pro škrábání koček: Jak zabránit škrábání kočky

Svého chlupatého kamaráda milujete nadevše, ale tyhle řezavé drápky mohou váš krásný nábytek proměnit v roztřepené fiasko. Vaše kočka neškrábe proto, aby zlobila. Ve skutečnosti kočky škrábou z různých důvodů. Může se jednat o potřebu odstranit roztřepenou a opotřebovanou vnější vrstvu drápků, instinktivní potřebu označit si své teritorium nebo jen způsob, jak se protáhnout.

Kočky preferují škrábání na stabilním svislém povrchu, aby mohly plně prohnout hřbet. Proto je váš nábytek jako škrabadlo tak atraktivní. Ve skutečnosti si však škrábání na gauči vybírají jen proto, že nemají jinou možnost. Pokud jim poskytnete správné možnosti a odrazující prostředky, je pravděpodobnější, že se vyhnou škrábání na místech, která byste si přáli, aby neškrábali.

Existují tři klíčové kroky k zastavení destruktivního škrábání: zajistit alternativní povrchy pro škrábání, vytvořit méně atraktivní povrch pro škrábání nábytku a dbát na péči o drápky. Jakmile se vypořádáte se všemi třemi problémy, budete vy i vaše kočička mnohem spokojenější.

Zajistěte si alternativní plochy pro škrábání

Nemůžeme se kočkám divit, že se chtějí škrábat. Je to součást jejich instinktivní povahy. A když nemají do čeho drápat, nábytek se zdá být vhodným místem k pořádnému tréninku.

Alternativa pro škrábání koček: Škrabadlo

Škrabadla jsou nejčastějším řešením pro majitele koček, kteří chtějí zabránit tomu, aby jejich kočky ničily nábytek. Nejlepší sloupky jsou vyrobeny ze silného a odolného materiálu, jako je provaz nebo pytlovina. Vaše pohovky a sedačky ztratí svou přitažlivost, jakmile vaše kočička spustí tlapku do těchto kočičích předmětů. Většina koček dává přednost svislým sloupkům, které jim umožňují natáhnout se a zároveň hníst drápky do tvrdého povrchu, takže se ujistěte, že je to dostatečně vysoký sloupek pro vaši kočku, když je plně roztažená. Měli byste se také ujistit, že je sloupek pevný a odolá váze vaší kočky; nechcete sloupek, který se během používání snadno převrátí. Povzbuďte kočku, aby sloupek prozkoumala, zavěšením hraček na jeho vrchol nebo navoněním kočičí mátou.

Pořiďte si škrabadlo Pioneer Pet SmartCat The Ultimate Scratching Post (42 dolarů, amazon.com).

Alternativa pro škrábání koček: Škrabadla

Výrobky určené speciálně pro kočičí škrábání nekončí ani u sloupků. Pokud vaše kočka dává přednost vodorovné nebo šikmé ploše pro škrábání, zvažte podložku na škrábání pro kočky. Existuje mnoho různých typů, ale všechny v podstatě obsahují podložku z odolného materiálu vhodného pro kočky, jako je odolná lepenka, kokosové vlákno nebo sisal. Některé podložky slouží i jako lůžka nebo lehátka, aby se vaše kočička mohla natáhnout a příjemně se poškrábat a následně si zdřímnout.

Pořiďte si škrabadlo Catit Style se škrabadlem pro kočky (16 dolarů, amazon.com).

Jakmile zjistíte, který typ sloupku je nejvhodnější, pořiďte si jich několik a rozmístěte je po celém domě, abyste měli vždy po ruce (nebo po tlapce) řešení. Rozhodně je umístěte v blízkosti nábytku, který je momentálně láká k poškození, abyste přesměrovali jejich pozornost.

Naučte kočku, aby neškrábala nábytek

Existuje několik chytrých a levných kutilských řešení, jak zabránit kočkám v poškrábání nábytku. Možná budete muset vyzkoušet několik z nich, abyste našli ty, které vám a vaší kočce nejlépe vyhovují.

Řešení pro škrábání koček: Hliníková fólie

Většina koček z nějakého důvodu nesnáší hliníkovou fólii. Ať už je to kvůli podivnému zvuku, hladkému pocitu nebo šokujícímu lesku, kočkovité šelmy se při rozbalování alobalu vztekají. Využijte jejich strachu ve svůj prospěch. Omotejte alobal kolem nohou nábytku, který by vaše kočka mohla poškrábat, nebo nalepte alobal na povrch, který lze poškrábat. Zanedlouho můžete fólii odstranit a kočka bude naučená se tomuto místu nadobro vyhýbat. Hliníkovou fólii však nechte na místě, dokud vaše kočka nebude škrábadlo důsledně používat.

Řešení pro škrábání koček: Lepicí páska

Když se vaše kočka chystá poškrábat vaše věci, představte si její překvapení, když se její tlapky napůl přilepí k povrchu díky šikovné oboustranné lepicí pásce. Bude překvapená lepivostí a v mžiku se svých tlapek zbaví. Páska jí také zabrání proškrábat se na nábytek, takže slouží jako ochranná bariéra i jako výcviková pomůcka. Samozřejmě nebudete chtít, aby byl váš nábytek navždy pokryt nevzhlednou páskou. Ale po několika neúspěšných pokusech o škrábání se vaše kočka odnaučí a naučí se, že škrábání ji přivede jen do svízelné situace. A pokud potřebujete dlouhodobější řešení, jsou k dispozici nenápadnější výrobky, které s nábytkem splynou.

Řešení pro škrábání koček: Plastové krytky

Jedním ze způsobů, jak minimalizovat škrábání nábytku při převýchově kočky, je použít na její drápky měkké plastové krytky. Na trhu existuje několik různých typů, ale všechny jsou v podstatě měkké plastové čepičky, které se na přední drápky aplikují pomocí dočasného lepidla. Zpočátku mohou vaší kočce připadat trochu legrační, ale zvykne si na ně a možná tím získáte čas, který budete potřebovat k obnovení jejího chování při škrábání.

Get Soft Claws Nail Caps Cats & Kittens (16 dolarů, amazon.com)

Řešení pro škrábání koček: Sprej proti poškrábání

Na trhu existuje řada sprejů proti poškrábání, které kočky od nábytku odradí – a ani nábytek nezničí. Zatímco nám je vůně příjemná (často citrusová nebo květinová), kočky nejsou fanoušky vůně proti poškrábání, která nahrazuje jejich teritoriální značky, a budou se vyhýbat všem místům, která byla postříkána několika mlhami. Můžete stříkat pravidelně tak dlouho, dokud vaše kočka bude chodit po nábytku, ale po nějaké době se naučí, že místa, na která kdysi toužila sáhnout, jsou zakázaná.

Pořiďte si Comfort Zone Spray & Scratch Control Spray pro zklidnění koček (30 dolarů, amazon.com)

Praktikujte zodpovědnou péči o drápy

Ačkoli jsou kočky známé tím, že se samy upravují, čas od času potřebují vaši pomoc a jedním z úkonů, se kterými jim můžete pomoci, je péče o drápky. Pokud vaše kočka není zvyklá na stříhání drápků, měli byste postupovat pomalu. Možná budete moci stříhat jen několik drápků najednou, ale postupné stříhání je naprosto v pořádku. Pro začátek se podívejte na našeho úplného průvodce péčí o drápky vaší kočky.

Jakmile zavedete výcvik chování koček, abyste omezili jejich drápání, můžete si být jisti, že už nebudou toužit po vašem nábytku. Odstraňování drápků není nikdy řešením, protože je zbytečné a může způsobit další zdravotní problémy nebo zvýšit pravděpodobnost, že kočka bude kousat. Ale po několika kolech opakovaných technik a zasloužených pamlscích za dobré chování vaše kočka pravděpodobně konečně nechá vaše věci na pokoji a získá zpět postavení nejlépe vychovaného chlupatého přítele vaší domácnosti.