Domácí mazlíčci

Křečci 101: Měli byste si adoptovat křečka?

Křečci jsou noční zvířata, a proto jsou nejaktivnější v noci.  Křeček pravděpodobně nebude aktivním společníkem během dne, ale pokud jste připraveni na hraní v pozdějších večerních hodinách, adopce křečka může být pro vaši rodinu to pravé.

Máte malé děti?

Tito malí chlupatí kamarádi vyžadují jemný dotek! Podle Humane Society by děti mladší osmi let měly mít při manipulaci s křečky dohled dospělého. Navíc je snadno vyděsí hlasité zvuky a prudké pohyby. Křečci jsou ideální drobné velikosti pro malé ruce, ale dospělí musí dbát na to, aby malé děti křečky náhodou neupustily, příliš je nestiskly nebo je nevyděsily a nekously.

Jste těhotná?

Podle CDC jsou domácí hlodavci, jako jsou křečci, potenciálním zdrojem salmonely, což je druh otravy potravinami, která může způsobit intenzivní onemocnění u zdravých dospělých a vážnější problémy u osob s oslabeným imunitním systémem. Obzvláště náchylné k této bakterii jsou děti mladší pěti let. Kromě toho Humane Society upozorňuje, že salmonela může způsobit vážnější komplikace, pokud matka přenese bakterie na své nenarozené dítě.

Jaký je váš rozpočet?

Jedním z důvodů, proč mohou být křečci ideálními domácími mazlíčky pro začátečníky, je to, že péče o ně obvykle nestojí mnoho peněz. Přesto je třeba zvážit cenu potřebných potřeb pro křečky. Organizace ASPCA odhaduje, že majitelé křečků utratí ročně přibližně 35 dolarů za klec a přibližně 290 dolarů za položky, jako je podestýlka, krmivo a hračky. Rozpis ročních poplatků je uveden níže (bez dalších poplatků, například za návštěvy veterináře).

  • 220 dolarů ročně za stelivo a podestýlku.
  • 50 dolarů ročně za krmivo.
  • 20 dolarů ročně za hračky a pamlsky. 

Kolik času můžete věnovat?

V porovnání se psy a kočkami se křečci dožívají relativně krátkého věku – 2,5 až 3 let. To může být lákavá vlastnost pro nové rodiny, které si zkoušejí život s domácím zvířetem. Pro malé děti může být samozřejmě také obtížné vyrovnat se se smrtí domácího mazlíčka, což je další faktor, který je třeba mít na paměti.