Domácí mazlíčci

Fakta o péči o psy, které každý majitel labradorského retrívra potřebuje vědět

Podle Amerického kynologického klubu je labradorský retrívr nejoblíbenějším plemenem psů ve Spojených státech. A to z dobrého důvodu! Jsou věrní a milí, a ať už dáváte přednost oblíbenému žlutému labradorovi, nebo se vám líbí štěně čokoládového labradora, labradoři jsou skvělými rodinnými mazlíčky.

Temperament labradorského retrívra

Labradoři mají přátelskou a společenskou povahu, dobře si hrají s lidmi i s ostatními psy, a proto jsou ideálním doplňkem vaší rodiny. Štěňata mohou být velmi energická a budou vyžadovat spoustu her, takže pokud hledáte mírnějšího společníka, není to pro vás ten pravý pes. Pokud se vám vzhled labradorů líbí, ale chcete někoho klidnějšího, zkuste si adoptovat dospělého psa. Stále budou potřebovat hodně pohybu, ale nejsou tak bouřliví jako jejich štěněcí protějšky.

Výcvik labradora

Protože jsou labradoři inteligentní a dychtiví potěšit svého pána, dají se poměrně snadno vycvičit. U štěňat labradorů se doporučuje včasný a důsledný výcvik, aby si osvojila základní poslušnost a lovecké dovednosti. Při pokročilejším výcviku se labradoři osvědčují jako vodicí psi pro nevidomé, jako součást pátracích a záchranných týmů a při odhalování narkotik u orgánů činných v trestním řízení.

Péče a péče

S labradory je snadné vycházet a jsou neuvěřitelně přátelští, ale nepleťte si to s nízkou energií. Labradorský retrívr je nesmírně aktivní a miluje cvičení, hry venku a plavání. Labradoři také vyžadují pravidelnou péči. Labradoři mají voděodolnou srst, která se vyrábí ve třech barvách: žluté, černé a čokoládové. Mají také dvojitou srst, která sezónně líná, takže je nutná týdenní péče. To pomůže zmírnit línání labradorů. Labradoři mají silné, rychle rostoucí nehty, které je třeba pravidelně stříhat nebo brousit, aby se zabránilo jejich zarůstání, štěpení a praskání. Zuby labradorů by se měly pravidelně čistit zubní pastou určenou pro psy.

Zdraví labradorů

Životnost labradora je 12 až 14 let. Mohou se však vyskytnout určité zdravotní problémy, jako je dysplazie kyčelních a loketních kloubů, oční choroby a kolaps způsobený fyzickou námahou. Labradoři mohou mít také alergie a kožní problémy, například pyodermii a alopecii. Je důležité sledovat kůži labradora a v případě jakýchkoli problémů informovat svého veterinárního lékaře.

Krmení labradorských retrívrů

Správná výživa, včetně správného krmiva, je důležitá po celý život labradora. Výška labradora by měla být obvykle 22,5 až 24,5 palce a jeho hmotnost by se měla pohybovat mezi 65 a 80 kilogramy; výška labradorky by měla být 21,5 až 23,5 palce a její hmotnost by se měla pohybovat mezi 55 a 70 kilogramy. Mnoho společností vyrábějících krmiva pro psy má receptury specifické pro jednotlivá plemena v závislosti na velikosti psa. Labrador patří mezi středně velké psy, proto zvažte spolupráci s veterinárním lékařem, abyste určili nejlepší dietu, která zajistí, že váš mazlíček zůstane zdravý.