Domácí mazlíčci

Odborné tipy pro trénink klikr kočky

Trénink klikrem je oblíbenou technikou výcviku psů, ale mnoho lidí si neuvědomuje, že je to také jeden z nejlepších způsobů výcviku koček. Kočky si rychle vytvoří spojení mezi povely a kliknutím, zejména pokud jsou odměněny chutným pamlskem! Díky neustálému tréninku a pozitivnímu posilování požadovaného triku, povelu nebo chování budete schopni efektivně vycvičit a navázat vazbu se svým kočičím společníkem během chvilky. Zde je návod, jak začít.

Jaké jsou výhody výcviku koček pomocí klikru?

Výcvik pomocí klikru může kočkám pomoci cítit se bezpečně a posiluje pouto s jejich zvířecími rodiči, protože pomáhá trávit více společného času poutavým a obohacujícím způsobem. Pomáhá také majitelům zaměřit se na to, co jejich kočka dělá správně, místo aby se soustředili na to, co dělá špatně. Majitelé jsou schopni rozpoznat dobré chování a posílit ho, aby v něm pokračovali. Jakýkoli druh výcviku nebo výcviku založeného na odměňování, včetně výcviku pomocí klikru, buduje u zvířete důvěru a poskytuje skvělý oddech pro duševní stimulaci, které se mnoha kočkám, zejména kočkám žijícím pouze uvnitř, denně nedostává.

Proč by někdo mohl chtít vyzkoušet metodu clicker training?

Trénink pomocí klikru poskytuje rodičům zvířat způsob, jak se svými kočkami skutečně komunikovat. Namísto slovního povzbuzování nebo kárání, které si kočka může vyložit jako všeobecnou pozornost bez ohledu na to, zda je dobrá nebo špatná, ukazuje klikr kočce, za které činnosti bude odměněna a nakonec se je naučí v budoucnu opakovat. Bylo prokázáno, že klikery jsou účinnější než jiné metody výcviku. Zvuk kliknutí kočka zpracuje rychleji než mluvené slovo a kliknutí je konzistentní, takže je pro kočku snadno pochopitelné. Někdy kočky vyladí náš hlas (hodně mluvíme!), takže kliknutí může být účinnější.

Existuje optimální věk, kdy začít s výcvikem kočky klikrem?

U koťat to může být jednodušší, protože mají čistý štít. Mají energii a obvykle se ochotně účastní výcviku. Starší kočky lze cvičit klikrem, ale sezení musí být kratší a hodnota odměn musí být vyšší. Mohou mít vybudované špatné návyky, které jim mohou stát v cestě, potřebují větší motivaci. Zjistil jsem, že začít se staršími kočkami je nejlepší, když „vychytáte“ dobré chování. To znamená, mít k dispozici klikr a pamlsky, a když vidíte, že kočka dělá něco, co se vám líbí, aniž byste ji k tomu vyzvali, klikněte a odměňte.

Jaké jsou nejlepší odměny pro trénink klikrem?

Rozlomte nebo nakrájejte pamlsky na velmi malé kousky, abyste zabránili jejich přecpání nebo překrmení. (Společnost Authority nabízí sortiment vlhkých pamlsků pro kočky bez obilovin vyrobených z přírodních ingrediencí, které jsou ideální pro odměňování při výcviku klikrem.) Některé kočky budou pracovat za své granule nebo dokonce mokré krmivo, takže trénink klikrem během jídla je skvělou volbou, zejména pro kočky s alergiemi nebo citlivostí na krmivo. Ráda používám lžičku, kterou dávám malé kousky mokrého krmiva jako odměnu.

Jaké jsou nejjednodušší příkazy nebo triky pro začátek?

Při práci s kočkami ráda kombinuji trénink klikáním s tréninkem na cíl. Trénink s terčem se skládá z terčové tyče (můžete si ji vyrobit z dřevěného kolíku s malou kuličkou na konci) a kočka se učí dotknout se čumákem konce terčové tyče. Začněte tím, že kočce předložíte terč přímo před nos. Když se nakloní dopředu, aby se ho dotkla nebo si ho očichala, cvaknete klikrem, odstraníte terčík za zády a odměníte ji. Pokračujte tak dlouho, dokud si kočka nevytvoří spojení a nepochopí, že dotyk s terčem znamená kliknutí a odměnu. Jakmile se spojení vytvoří, začněte pomalu oddalovat terč od kočky, aby se musela pohnout, aby se ho mohla dotknout.

Jakmile se budou důsledně dotýkat cíle, můžete je začít učit povely jako sedni, plácni, skoč, přijď na zavolání atd. U povelu Sedni začněte s terčem u kočičího nosu a pomalu ho zvedejte nad kočičí hlavu. Obvykle, když sledují čumákem terč, přiměje to kočku, aby se podívala nahoru, což obvykle způsobí, že si sedne. Jakmile si sedne, klikněte a odměňte ji. V závislosti na kočce často trvá pět až dvacet opakování, než si vytvoří spojení.

Jak dlouho by měl trvat trénink s klikrem?

Doporučujeme, aby tréninky byly krátké a krátké. Rád bych, aby trénink s kočkami trval méně než 1 minutu nebo dokonce jen několik vteřin, v závislosti na kočce. Prospěšné je více sezení v průběhu dne. Mnoho koček se rychle odpojí, proto se snažte ukončit sezení dříve, než se začnou odpojovat.

Rád bych, aby se trénink stal součástí každodenního života majitelů, a proto jsou nejlepší malá sezení několikrát denně. Rád také doporučuji trénovat během reklam, když se díváte na televizi.

Je nejlepší zaměřit se vždy na jeden příkaz?

Rád pracuji na několika tricích najednou, ale opět záleží na kočce. Učení příliš mnoha kousků může být matoucí, takže se raději držím dvou nebo tří najednou. To poskytuje rozmanitost jak majiteli, tak kočce, a také pomáhá předcházet frustraci z určitého triku, pokud se nedaří.

Jak postupně vyřadit klikr a odměnu, když se zdá, že kočka plně pochopila povel?

Rád ukončuji klikání, jakmile je chování přesně takové, jaké chci. Pak kliknutí nahradím pochvalou a pokračuji v odměňování pokaždé, když se chováte slušně. Pokud si kočka osvojí vzorec, že žádné klikání nerovná se žádné pamlsky, může přestat pracovat, jakmile klikání ukončím. Jakmile je tedy chování takové, jaké chci, přestanu klikat, použiji slovní pochvalu a pamlsek. Pak začnu odměnu obměňovat.

Majitelé musí vědět, co mají jejich kočky rády, protože odměna je odměnou pouze tehdy, když se kočkám opravdu líbí. Takže jednou mohu kočky odměnit pamlskem, příště je mohu pohladit (pokud se jim to líbí), pak je mohu odměnit dvakrát za sebou a příště je odměnit hrou s jejich oblíbenou hračkou. Je důležité nevytvářet šablony – odměny by se měly střídat s přestávkami. Odměny by se měly používat náhodně po celý život kočky, aby se zajistilo, že chování bude pokračovat.