Domácí mazlíčci

Jak bezpečně vyčistit uši vaší kočky

Většina koček se upravuje shora dolů, takže se nemusíte účastnit jejich každodenního čištění. Jejich ušní maz se pohybuje směrem k vnější části uší, takže se většinou čistí samy.

Může se však stát, že přijde čas, kdy se čištění uší vaší kočky stane důležitou součástí vaší rutiny péče o domácího mazlíčka. Poraďte se se svým veterinárním lékařem a zjistěte, zda byste měli své kočce s čištěním uší pomáhat – možná se u ní objeví ušní infekce, napadení roztoči, alergie nebo neobvyklý zápach. Samočisticí schopnosti vaší kočky může omezit také stárnutí, nemoc nebo zranění. Když taková potřeba nastane, postupujte podle těchto jednoduchých a přímočarých pokynů, aby byly uši vaší kočky zdravé a čisté.

Začněte s kontrolou uší, když je vaše kočka mladá

Snažte se zkontrolovat uši své kočky co nejdříve. I když vaše kočka nepotřebuje vaši pomoc při udržování čistoty uší, díky této rutině si kočka zvykne na to, že jí na uši saháte a staráte se o ně. Posilujte pozitivní aspekty tohoto procesu tím, že za dobré chování poskytnete malý pamlsek. Ujistěte se, že uši kontrolujete, když se kočka zdá být klidná. Přílišné rozptýlení nebo hyperaktivita ji zhorší a ztíží, až budete muset tento postup později opakovat. Zvyknout si na tento proces může být pro kotě snazší. Při práci se starší kočkou, zejména s kočkou, která je poměrně nervózní, může být obtížné ji přimět, aby se dostatečně uvolnila a s procesem souhlasila. V tomto případě může zasáhnout veterinární lékař.

Nastavte sebe (a svou kočku) na úspěch

V závislosti na tom, jak moc vaše kočka spolupracuje, vám kromě pevného a bezpečného držení může pomoci i zavinutí do osušky. Bude se tak cítit v bezpečí a zabráníte kousání nebo škrábání (nebo útěku). Můžete také požádat někoho, aby vám při čištění kočku držel. Když to budete dělat vsedě, budete mít nad kočkou větší kontrolu. Ujistěte se, že jste ji položili do polohy, kdy se jí můžete lépe dívat do uší, zatímco ji držíte – dobře funguje váš klín nebo vyvýšený povrch, například pult.

Udělejte z čištění uší příjemný proces

Vaše kočka je bystrý detektor, který pozná, když se chystáte udělat něco nepříjemného, například jí podat pilulku. Najde si místo, kam se schová, dokud neuvěří, že hrozba pominula. Trik spočívá v tom, že buď odvedete její pozornost tím, že si s ní nejprve budete hrát, nebo jí vyčistíte uši, když už je v uvolněném stavu. Nezapomeňte jí před čištěním a po něm dát pamlsek, aby si úkol spojila s pozitivním výsledkem.

Před čištěním zkontrolujte oblast ucha

Než se pustíte do samotného čištění, důkladně zkontrolujte uši své kočky. Hledejte jakékoli otoky, suchou kůži, nečistoty, nadbytečný ušní maz nebo zápach, protože to může znamenat jiné zdravotní problémy, které byste měli řešit s veterinářem. K prohlídce zvukovodu můžete použít malou baterku. Při každém čištění uší proveďte čichový test, abyste byli schopni zjistit, kdy uši smrdí jinak. Nepříjemný zápach vycházející z uší vaší kočky je jistým znamením problému.

Proces čištění uší může být nutné zahájit ošetřením. Pokud je kolem ucha špinavá, zplstnatělá srst, může to způsobit snížený průtok vzduchu do zvukovodu a vosk a další nečistoty se mohou nahromadit a způsobit infekci. Pokud se kolem ucha již nachází špína a zplstnatělé chlupy, měli byste odstranit chlupy z okolí zvukovodu a ušního lalůčku (oblast zvaná boltec).

Chovejte se k uším své kočky stejně jako k vlastním

Stejně jako lidé jsou varováni, aby si nikdy nestrkali vatový tampon do zvukovodu, platí to i pro naše kočičí přátele. Veterináři říkají, že vatovými tampony můžete očistit vnější záhyby ušních boltců od nečistot, ale nikdy nešťourejte dovnitř.

Pro hloubkové čištění může veterinář poskytnout nebo doporučit bezpečný tekutý roztok, který se aplikuje dovnitř ucha. Podržte špičku ucha vzadu, abyste viděli až dovnitř, a čištění tak provedli co nejpřesněji a nejúčinněji. Zatímco držíte špičku vzadu, aplikujte roztok podle pokynů a třete základnu ucha, abyste jej vedli směrem dolů. Jak se dalo očekávat, vaše kočka bude třást hlavou, aby se pokusila odstranit zbytky. To je naprosto v pořádku a přebytek můžete odstranit omotáním lékařské gázy kolem špičky prstu a jemným otřením. Stejně účinně bude fungovat i vatový tampon nebo polštářek. Postup opakujte i na druhém uchu.

Nepřehánějte s čištěním uší své kočky

Jednou týdně pro běžné čištění je dostačující. Kočka žijící uvnitř bude potřebovat méně čištění než kočka žijící venku, ale uši stačí kontrolovat každý týden. Pokud má vaše kočka ušní infekci nebo jiný zdravotní stav související s ušima, dodržujte pokyny veterináře ohledně vhodné frekvence čištění.