Domácí mazlíčci

Péče o dráp

Příroda poskytla kočkám dostatek míst, kde si mohou drápy brousit a pilovat, například na kůře stromů a kamenech. V interiéru, kde dnes mnoho koček tráví svůj život, je však příležitostí ke zkracování drápků málo. A právě v tomto případě je třeba se postarat o to, aby kočka měla drápky v bezpečné a pohodlné délce, a vytvořit jí pravidelné místo pro škrábání. Když jí budete drápky stříhat, jejich přirozeně špičaté konce nahradí rovné hrany, které mnohem méně poškozují nábytek.

Jak často musíte své kočce stříhat drápky? Záleží na tom, jak rychle rostou a kolik času tráví vaše kočka venku, pokud vůbec nějaký tráví. Dávejte pozor na její drápky a zařaďte „kontrolu drápků“ do pravidelných ošetřovacích procedur. Pokud se drápky nechají příliš dlouho nezastřihnuté, mohou prorůstat do polštářků kočičích tlapek a způsobovat bolest a možnou infekci. Pokud se tak stane, bude potřebovat veterinární péči – této situaci však můžete snadno předejít tím, že budete její drápky pravidelně sledovat a ošetřovat.

Tipy pro klipování

Než se pokusíte ostříhat drápky své kočce sami, nechte se poučit od profesionála. Pozorně sledujte, jak váš veterinář stříhá drápky, a postupujte krok za krokem. Možná vám veterinář předvede ukázku a pak vás nechá, abyste se vystřídali, zatímco na vás bude dohlížet.

Jakmile se naučíte, jak na to, dodržujte tyto pokyny i doma:

 • Začněte s robustním kleštičkami na nehty nebo kleštičkami speciálně vyrobenými pro stříhání drápků. Většina obchodů s chovatelskými potřebami je má v nabídce.
 • Držte kočku pevně na klíně. Pokud je vaše kočka mrouskavá, možná budete chtít požádat někoho jiného, aby vám ji pomohl držet, zatímco budete stříhat.
 • Vezměte tlapku do ruky a jemně stiskněte polštářek tlapky; tím se drápky vysune dopředu.
 • Před stříháním si drápek na chvíli prohlédněte – všimněte si, kde končí narůžovělá část (rychlá část) a začíná bílá část (špička). Chcete zastřihnout pouze bílou špičku, která je tvořena odumřelými buňkami. Odstřižení této části drápku kočce neublíží. Dodržujte bezpečnou vzdálenost od růžové rychlé části, která obsahuje nervová zakončení; pokud máte pochybnosti o tom, jak daleko můžete zajít, raději se držte na straně bezpečnosti a zůstaňte velmi blízko špičky.
 • Odstřihněte bílou špičku rychle a čistě.

Možnosti škrábání příspěvků

Kočky se potřebují drbat! Je to potřeba, která je v nich naprogramovaná a nemění se, bez ohledu na to, kolik let žijí v útulném domově daleko od divočiny. Pokud svému mazlíčkovi poskytnete škrabadlo, umožníte mu projevit tuto přirozenou potřebu a zároveň ušetříte nábytek před poškozením. Poskytne vašemu zvířeti také trochu pohybu navíc, zejména pro horní část těla, a podpoří přirozené vylučování vnější pochvy drápků.

Škrabadla se vyrábějí v nejrůznějších velikostech a tvarech a mohou být vyrobena z několika různých materiálů, včetně:

 • Dřevo
 • Vlnitá lepenka
 • Sisal
 • Koberce

Pokud vaše kočka nejeví o jeden typ sloupku zájem, zkuste jiný, který stojí jinak (třeba svisle místo vodorovně) nebo je vyroben z jiného materiálu. Možná budete chtít zajistit několik sloupků, z nichž každý bude umístěn v jiné místnosti vašeho domova. Ať už zvolíte jakýkoli druh sloupku, ujistěte se, že je dostatečně pevný, aby vydržel dychtivé škrábání vašeho mazlíčka.

U stojícího sloupku se ujistěte, že základna je dostatečně široká, aby se sloupek nepřevrátil, když se o něj kočka při škrábání opře. Možná budete chtít sloupek dále stabilizovat tím, že jeden roh základny ukotvíte pod těžký kus nábytku, například pod gauč.

Sloupek z vlnité lepenky, který je přirozeně lehký, může být zasazen do dřevěného rámu, který ho zatíží a zabrání jeho pohybu po podlaze.

Některé sloupky nebo jejich rámy lze bezpečně připevnit ke zdi. Sloupek namontujte v takové výšce, aby na něj kočka dosáhla předními tlapkami, zatímco stojí na zadních nohách.

Vytvoření atraktivity „Scratch Appeal“

I ten nejlépe navržený sloupek je k ničemu, pokud ho kočka odmítne a dá přednost nábytku. Vašemu zvířeti se může pocit ze sloupku skutečně líbit, jakmile si ho vyzkouší – ale jak ji nalákat, aby ho vyzkoušela? Zvažte tyto techniky:

 • Samostatně poškrábejte příspěvek. Zvuk může vzbudit zájem vaší kočky o tento nový předmět a napovědět jí, jak ho má používat.
 • Na sloupku rozetřete šantu kočičí a trochu ji zapracujte do škrábací plochy. Pro mnoho koček je vůně catnipu neodolatelná a budou ji následovat kamkoli.
 • Přitáhněte pozornost kočky tím, že jí podržíte oblíbenou hračku a přejedete s ní po sloupku. Pokud kočka přijde a bude se o hračku otírat, může se stát, že její drápky skončí na povrchu sloupku – a s trochou štěstí se jí ten pocit zalíbí a bude chtít víc. Pokud se jedná o stojící sloupek s kulovitým zakončením na vrcholu, můžete k němu hračku přivázat pomocí pevného kusu šicí gumy.

Declawing

Odstraňování drápků je velmi kontroverzní zákrok, což je pochopitelné. Zahrnuje nejen odstranění samotných drápků, ale také odříznutí koncové kosti prstu. Jedná se o extrémní opatření, které by se nemělo provádět na lehkou váhu. Drápy kočky jsou jejím hlavním prostředkem obrany a měly by být zachovány, pokud je to možné. Pokud je škrábání problémem, měli byste před rozhodnutím o odstranění drápků prozkoumat všechna další dostupná řešení. Ve většině případů stačí kočce zastřihnout konečky drápků a tím omezit škody, které může napáchat na nábytku.

Mírnější alternativy

Majitelé, kteří se zdráhají nechat kočku zbavit drápků, mají i jiné možnosti. Proberte tyto možnosti s veterinářem a vyberte ty, které by mohly vyhovovat vám i vašemu zvířeti.

 • Extenzorová tenotomie je chirurgická alternativa k odčervení, která je stále populárnější. Při tomto zákroku se přeříznou extenzorové šlachy drápů, čímž se zabrání jejich vytažení. Operace je méně mrzačící a méně traumatizující než odstranění drápků a drápky se zahojí během několika dní.
 • Kapičky na nehty jsou nechirurgickým řešením, které používá mnoho majitelů koček. Jedná se o kryty, které se nasadí na kočičí drápky, zakryjí jejich ostré hroty a zabrání jim způsobit vážné škody.
 • Dalšími možnými řešeními, jak omezit drápkování, jsou častější stříhání drápků a techniky úpravy chování.

Pokyny pro odstraňování drápů

Pokud je alternativou k odstranění drápků odevzdání zvířete do útulku nebo odsouzení k životu venku, může odstranění drápků představovat způsob, jak kočku udržet v domácnosti a v rodině. V těchto případech dodržujte následující pokyny:

 • Kočce, která bude trávit čas venku, nikdy neodstraňujte drápky. Bez předních drápků je venkovní kočka většinou bezbranná proti nebezpečí, se kterým se může setkat. Kočku s odstraněnými drápky musíte po zbytek jejího života držet uvnitř, v bezpečném prostředí.
 • Operace odrohování by měla být provedena v celkové anestezii a během zákroku i po něm by měly být podávány léky proti bolesti. To je nutné i v případě, že kočka nevykazuje žádné vnější známky bolesti; kočky mohou značně trpět, než projeví jakýkoli náznak nepohodlí.
 • Vyhazování drápků by se mělo omezit pouze na přední tlapky. Drápy na zadních tlapkách obecně způsobují jen malé škody a je důležité je udržovat jako jedinou zbývající ochranu kočky.
 • Pokud je nutné zákrok provést, je nejvhodnější jej provést před dosažením jednoho roku věku kočky. Provedení zákroku současně s kastrací nebo sterilizací kočky minimalizuje vystavení zvířete anestezii a zkrátí dobu rekonvalescence a také možná bude stát méně než dvě samostatné operace.